Mělo dítě po vypití chemikálie nárok na převoz sanitkou?

Dobrý večer, mám dotaz. Dcera šla na pohotovost v XXX ve 20.30 h, protože malý vypil lahvičku kapek na bradavice, které mají štěteček. Vnouček má rok. Když přišla na pohotovost, byla odmítnuta, že si má zajet s malým do XXX, to je asi 10 km. Dcera byla  celá zoufálá, jak se tam má dostat a že ještě k tomu ma noční. Ale pana doktora to vůbec nezajímalo a že musejí do těch Teplic. Tak se ptám, bylo možné malému dát sanitku? Děkuji moc za odpověď.

zdravotní pojišťovna hradí dopravu pojištěnce v případě, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby. Je-li ošetřujícím lékařem indikován doprovod pojištěnce, hradí zdravotní pojišťovna, která hradí dopravu pojištěnce, i dopravu doprovázející osoby, a to ve stejném rozsahu jako dopravu pojištěnce. Běžný způsob dopravy je veškerý způsob dopravy běžnými dopravními prostředky na náklady pacienta včetně pěší dopravy, je-li jej nemocný schopen absolvovat s ohledem na svůj stav.

Záleží na posouzení lékaře, zda usoudí, že zdravotní stav vyžaduje převoz sanitkou. V případě, že lékař nárok na sanitku neuzná, můžete si sanitku zajistit sami, ale budete si ji muset zaplatit.

Pokud se domníváte, že lékař Vám bezdůvodně neuznal nárok na dopravu sanitkou, přestože Vám na něj měl vzniknout nárok, můžete se obrátit se stížností na vedení zdravotnického zařízení, případně pojišťovnu. Lékaři nejspíš sanity psát nechtějí z obav, že by po nich pojišťovny po zpětné kontrole mohly chtít peníze zpátky za neoprávněné předepsání. Nejsme Vám ale schopni říct, zda ve Vašem konkrétním případě byl převoz sanitkou nárok.

Ve Vašem případě je ale spíš otázkou, zda lékař nepochybil tím, že odmítl dítěti poskytnout odpovídající lékařskou péči sám a vyžadoval převoz. To by spíš ale bylo odbornou otázkou, zda byl schopen v tu chvíli sám základní péči poskytnout.

23.3.2010