Má posudek od homeopata u soudu nějakou váhu?

Přeji dobrý den, chtěl bych se dotázat na váhu dobrozdání od homeopata u soudu, když ošetřující lékař, ani alergolog neseznali důvod k dietě a tento homeopat ano. Má tato dle mého podpůrná léčba svoje právní opodstatnění, nebo je to bráno jako bez jakékoli váhy. Díky

otázkou je, kdo je vlastně homeopat? Může to být lékař s klasickým univerzitním vzděláním, který ve své praxi používá homeopatické metody nebo „léčitel“, jehož postavení ani požadavky na kvalifikaci a na výkon jeho činnosti nejsou nějak upraveny, což činí tuto profesi hůře „uchopitelnou“.

Ve všech druzích soudního řízení platí, že jako důkaz může posloužit vše, co přispěje k objasnění skutečností, které jsou pro rozhodnutí soudu podstatné. Právní předpisy neurčují, kolik znaleckých posudků či jiných důkazů musí být provedeno. U každého důkazu, ať již jde o výpověď svědka nebo třeba o vyjádření lékaře, je však nutno mimo jiné brát v úvahu jejich věrohodnost.

Na to, jakou váhu bude soud vyjádření homeopata přikládat, bude tedy jistě mít vliv i to, jakou pozici má homeopatie v rámci medicíny, resp. jako vědní obor. Její uznání zatím není jednoznačné, což je zřejmě i skutečnost, na kterou ve svém dotazu narážíte. Může se tedy stát, že s ohledem na to bude soud k vyjádření homeopata přistupovat rezervovaně.

Pokud však homeopat podá soudu odůvodněné vysvětlení svých závěrů a je například i věrohodně schopen doložit výsledky své léčby pacienta, pak soudu nic nebrání v tom, aby z těchto závěrů vycházel a i na jejich základě danou právní věc rozhodl. Domníváme se, že v praxi bude pravděpodobně větší šance na úspěch, pokud se bude jednat o homeopata – lékaře.

Nic Vám tedy nebrání navrhnout posudek od homeopata jako důkazní prostředek u soudu. Soud by se pak měl v rámci odůvodnění s jeho závěry vypořádat.

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

11.11.2009