Kam si stěžovat?

Dobrý den,mám dotaz. Dne 11. 11. 2010 jsem se svým 3letým synem navštívila dětskou lékařku, neboť si stěžoval na veliké bolesti břicha. Byli jsme odeslání do nejbližší nemocnice, kde mu byl proveden odběr a následně byl s glyc. čípkem poslán zpět domů. Dle krevního obrazu měl leukocyty 19,4+++. Jelikož dětská lékařka chtěla, abych jí zprávu z nemocnice donesla hned druhý den po 12. hod. s tím, že dopoledne ji zastupuje kolegyně a ona by raději výsledky viděla osobně, vydala jsem se tam i se synem, který celou noc proplakal bolestí, která se ale nezvětšovala. Dětská lékařka nás okamžitě odeslala do nejbližší nemocnice s tím, že to je zánět slepého střeva a že budeme rádi pokud mu cestou nepraskne. Z nemocnice nás okamžitě odvezli sanitkou do fakultní nemocnice (vzdálené od nás 25 km). Jako doprovod jsme dostali i zdravotní sestru, která synovi neustále měřila tlak a tep. Do FN jsme dojeli v cca 14.00 hod - zde podstoupili všechna možné vyšetření, aby mi lékař v 18.30 hod. oznámil, že syna okamžitě odvážejí na sál, že neví konkrétně co to je, ale že má tekutinu v bříšku, špatné testy a musí ho otevřít. Bylo to slepé střevo které měl uložené pod játry, ale protože se do nemocnice dostal pozdě, tak mu to dle sdělení lékaře již "protékalo", takže měl septický šok a zánět pobřišnice, ležel několik dní na JIP a poté byl přeložen na dětskou chirurgii. Po cca 10 dnech nastali komplikace- horečky 40 st., do dnešního dne mu provádějí různé testy, ale souvislost s bříškem již podle sona a CT vyšetření vyloučili. A teď ten můj dotaz - chtěla bych si stěžovat na lékařku v té nemocnici, ze které nás poslala domů s glyc. čípkem a doporučením podat laktulosu (na zácpu), protože se domnívám, že má-li takto malé dítě tak zvýšené leukocyty, určitě se doporučuje ponechat dítě na pozorování na 24 hod. Můj syn skutečně velice trpěl a já se domnívám, že zbytečně, navíc se domnívám, že my jsme měli "štěstí", že to přežil. Takže můj dotaz zní - stěžovat si přímo na Českou lékařskou komoru nebo k rukám ředitele příslušné nemocnice? Nechci nikomu dělat nepříjemnosti, ale opravdu se domnívám, že tohle bylo zanedbání péče. Je pravda, že do zprávy uvedla - v případě zhoršení potíží přijet - ale problém je ten, že synovi se nepřitížilo, ono mu totiž bylo už tak špatně, že mu snad ani nemohlo být hůř. Navíc mi tříleté dítě nedokáže popsat, že je ta bolest ještě horší a horší, prostě ta bolest byla pro něj hrozná pořád. Neměl ani teploty, jen večer vyzvracel čaj.

naše poradna je složena z týmu právníků, tudíž nedokážeme posoudit, zda skutečně došlo k pochybení ze strany lékařů.

Pokud jste však přesvědčen, že k pochybené došlo, můžete postupovat podle návodu, který naleznete v odpovědi na obdobný dotaz zde, kterým se už naše poradna zabývala.

24.11.2010