Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Invalidita z pracovního urazu

Dobrý den,
15.června 1991 se mi stal pracovní úraz - při nadzvednutí postele s pacientem z důvodu podjetého výtahu mi vyhřezla ploténka L4/L5. Do 15.června 1992 jsem byla v pracovní neschopnosti z pracovního úrazu - zaměstnavatel doplácel do průměrného výdělku. V roce 1992 mi byla operativně odstraněna ploténka L4/L5. Dne 29.6.1993 proběhl soud o náhradu škody způsobenou v souvislosti s pracovním úrazem, soud přiznal jednorázové odškodnění. Od 16.6.1992 mi vznikl nárok na plný invalidní důchod při pracovním úrazu rozhodnutím ČSSZ.    V roce 2003 mi vyhřezla ploténka nad operovaným místem. Posudkový lékař řekl, že toto vyhřeznutí ploténky již není z pracovního úrazu, a tudíž pobírám pouze plný invalidní důchod bez dodatku z pracovního úrazu, ale můj neurolog říká, že ploténka nad operovaným místem vyhřezla z důvodu narušení celkové stability páteře. Jsem plně invalidní dodnes. Chtěla jsem bývalého zaměstnavatele požádat o rentu k invalidnímu důchodu, ale pokud nejsem invalidní z pracovního úrazu, není o co žádat. Prosím, jaký je Váš názor a existují znalci v oboru neurologie u kterých bych se mohla na problém zeptat ? Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

obecně platí, že zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání, je zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, povinen poskytnout náhradu za
-    ztrátu na výdělku,
-    bolest a ztížení společenského uplatnění,
-    účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
-    věcnou škodu.
Náhrada za ztrátu na výdělku zaměstnanci při uznání invalidity přísluší ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody s připočtením případného invalidního důchodu. Zaměstnanci se hradí skutečná ztráta na výdělku jako následek poškození jeho zdraví.

Jako právníci nejsme schopni posoudit, zda za Váš současný zdravotní stav může pracovní úraz, který jste v minulosti utrpěla. Může se jednat o změnu míry poškození zdraví, to však musí určit lékař. Je i otázkou, jak se Vaše nároky budou posuzovat, pokud jste již jednou ze strany zaměstnavatele odškodněna byla.

O dalším postupu se informujte na call centru důchodového pojištění ČSSZ na tel. čísle 257 062 860, nebo na pracoviště OSSZ, zda a jak je možné podat námitky proti posouzení zdravotního stavu. Pokud byste si chtěla opatřit posudek nebo zjistit názor znalce v oboru neurologie, naleznete jejich seznam zde v evidenci znalců Ministerstva spravedlnosti ČR.

Vaše Férová nemocnice

8.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS