Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Chybně provedená operace

Dobrý den. Můžete mi prosím poradit? Jsem 14 měsíců po TEP kyčle, špatně chodím, bolesti, částečné vyklubování, lupání, praskání. Konečně jsem se dočkala popisu svých bolestí, ovšem v jiné nemocnici. Jedná se o technickou chybu při operaci. Mám doporučenou reoperaci, tato chyba mě uvrhla do PID, průkazka ZTP, příspěvek na péči. Mám si sepsat sama stížnost na nemocnici, či doporučujete právníka? A nebo jinou cestu a jaký bych mohla mít úspěch? Určitě se budou bránit zuby nehty. Jedná se o chybné umístění jamky. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě Vám doporučujeme si v nemocnici vyžádat kopii Vaší zdravotnické dokumentace, na což máte ze zákona nárok. Tu můžete potřebovat například pro posouzení Vašeho případu soudním znalcem v případě soudního sporu.

Pokud již máte nezávislými lékaři potvrzeno, že Vaše zdravotní problémy byly způsobeny chybným postupem lékařů, doporučujeme Vám se obrátit na nemocnici, kde jste nepovedený zákrok podstoupila, přímo se žádostí o mimosoudní vyrovnání za způsobenou škodu na zdraví. Tuto žádost můžete podložit Vámi zmíněnou zprávou z jiné nemocnice. Žádost můžete spojit i s podáním stížnosti na postup lékařů. Vše by mělo být adresováno vedoucímu lékařského zařízení, tedy v tomto případě řediteli nemocnice.

Pro sepsání žádosti o mimosoudní vyrovnání není nutné, ale můžeme jen vřele doporučit, kontaktovat advokáta zabývajícího se zdravotnickým právem, který Vám může poradit například s některými formálními náležitostmi a s výší požadovaného odškodnění. Advokáta si můžete vyhledat na stránkách České advokátní komory. Z naší praxe je nám ale bohužel známo, že nemocnice mimosoudní náhradu škody příliš často nepřiznávají. Pokud tomu tak bude i ve Vašem případě, budete se muset obrátit na soud v občanskoprávním řízení o náhradu škody. V tom případě již bude pomoc advokáta téměř nezbytná. Bude ale potřeba se připravit na to, že soudní spory bývají psychicky i finančně náročnější.

Vaše Férová nemocnice

9.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS