Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ústavní léčba protitoxikomanická

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat zda-li je možné, aby soud udělil ústavní léčbu protitoxikomanickou i přes to, že na mě nebyl vypracován znalecký posudek z oboru psychiatrie. Dekuji za váš čas a radu.

 

Odpověď:

Dobrý den,

 

Soud může stanovit ústavní léčbu i v případě, že nebyl vypracován znalecký posudek z oboru psychiatrie. Z trestního zákoníku totiž nevyplývá povinnost soudu znalecký posudek vypracovat. Je však nezbytné, aby bylo z rozhodnutí soudu patrné, jakým způsobem dospěl soud k závěru, že pachatel trestný čin spáchal ve stavu vyvolaném duševní poruchou a jeho pobyt na svobodě je nebezpečný nebo že pachatel, který zneužívá návykovou látku, spáchal trestný čin pod jejím vlivem nebo v souvislosti s jejím zneužíváním, a že léčba může vést ke snížení rizika opakování takového jednání do budoucna (podmínky pro uložení ochranného léčení stanovené § 99 odst. 2 trestního zákoníku).

 

Tyto informace může soud čerpat například ze zdravotnické dokumentace člověka nebo z posudků, které byly vypracovány v předešlých řízeních.

 

S pozdravem,

 

Vaše Férová nemocnice

 

1.3.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS