Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Povinnost poslat na vyšetření

Má povinnost praktický lékař poslat pacienta při doporučení od odborného (psychiatra) na další vyšetření.

jarda18462

Odpověď:

Dobrý den, 

lékař má povinnost dle § 45 odst. 1 zákona o zdravotních službách poskytovat zdravotní služby na náležité odborné úrovni. Specializovaný (odborný) lékař v zásadě poskytuje zdravotní služby, které není schopen zajistit praktický lékař.

Pokud tedy dle názoru odborného lékaře vyžaduje Váš zdravotní stav další vyšetření, Váš praktický lékař by Vás na toto vyšetření měl poslat. Nicméně pokud tak neučiní, neznamená to, že toto vyšetření nemůžete podstoupit. Ze zákona totiž není Vaší povinností mít doporučení od praktického lékaře, abyste mohl čerpat specializovanou péči. Je to sice běžná praxe, ale z právního hlediska platí Vaše právo na svobodnou volbu lékaře a pro poskytnutí jeho péče je rozhodující to, zda tuto péči potřebujete. Ani specializovaný lékař Vás nemůže odmítnout z důvodu chybějícího doporučení od praktického lékaře, jelikož chybějící doporučení není ani jedním ze zákonných důvodů pro odmítnutí péče o pacienta dle § 48 odst. 1 zákona o zdravotních službách. 

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

 

27.6.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS