Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Neúnosné soužití s příbuzným schizofrenikem

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli kromě kodexu práv duševně nemocných existuje také nějaký kodex práv schizofrenikem terorizované rodiny. Žijeme s manželem a dětmi v jednom rodinném domě s manželovým bratrem schozofrenikem, který neustále někdy i záměrně narušuje naše soukromí - obtěžuje nás i děti svojí neustálou přítomností (např.v dětském pokoji), pokud nejsme doma, záměrně ruší noční klid, vyměňuje několikrát měsíčně zámky, sprostě nadává nám i dětem, fyzicky atakuje a vyvolává slovní konflikty, ničí naše věci. Nelze ho hospitalizovat, protože není zbaven svéprávnosti a u obvodního psychiatra při pravidelných kontrolách se chová korektně a tvrdí, že je v pořádku. Lékař se vyjádřil, že s ním nemůže nic dělat. Je mu 50 let a má plný invalidní důchod, je svobodný a bezdětný. Odmítá se kamkoli přestěhovat. Dům je v našem vlastnictví a švagr má v něm doživotní právo užívání několika místností. Ačkoli máme dobrou vůli se o něj starat a chápeme, že je vážně nemocný, soužití s ním se po dvaceti letech trpělivého snášení stává neúnosným. Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpověď:

Dobrý den,

v tomto případě nemůžeme souhlasit s názorem lékaře, který tvrdí, že Vašeho příbuzného nelze hospitalizovat. Podle dikce zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, konkrétně § 23 odst. 4 písm. b), je možné osobu, která jeví známky duševní poruchy a ohrožuje svoje okolí, hospitalizovat i bez jeho souhlasu. Pokud jde o tento případ (Váš příbuzný je agresivní nebo Vám vyhrožuje), máte možnost kontaktovat rychlou zdravotnickou službu, která ho odveze do nejbližší psychiatrické léčebny, nebo na psychiatrické oddělení v nemocnici. Soud bude pak zpětně posuzovat, jestli se jednalo o zákonnou detenci (tedy o naplnění podmínek nebezpečnosti). 

I když jde o agresivní chování, toto nemusí být způsobeno jen nemocí Vašeho příbuzného. Pokud podle názoru psychiatra je stav Vašeho příbuzného stabilizovaný, nevidíme důvod, proč byste s ním měli zacházet jinak než se zdravým, avšak agresivním člověkem. Pokud je Vám spolužití s příbuzným nepříjemné, bojíte se o bezpečnost svoji i Vašich dětí, máte možnost požádat soud o zrušení věcného břemene. Můžete uvést všechny okolnosti, které Vás k tomu vedly. V takovém případě byste museli Vašeho příbuzného přiměřeně odškodnit,  případně mu najít náhradní ubytování.

Vaše Férová nemocnice

11.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS