Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dojíždění postiženého syna k lékaři

Mám 16letého syna postiženého mentální retardací, který se od svých 13 let léčí u psychiatra. Ten mu předepsal silné zklidňující léky. Když je syn nemá, je schopný si ublížit, nevnímá okolí, nedokáže se o sebe postarat, rozumově je na úrovni pětiletého dítěte. Trpí II. stupněm postižení a má i epilepsii – záchvaty mívá dvakrát týdně. Po 14 dnech mu jsou aplikovány injekce na zklidnění. Bohužel se synem ale za lékařem nemohu dojíždět, jelikož nemám čím. Obrátila jsem se na VZP s nárokem na auto, ale moje žádost byla zamítnuta. Se synem tak po doktorech jezdím autobusem, což není snadné, jelikož takové cestování syn špatně snáší, nadává řidiči, že všude zastavuje a já se za to stydím. Vlastní auto by tak bylo potřeba, nevím ale, jak to zařídit. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě existuje několik možností, jak dopravu syna za lékařem, resp. do zdravotnického zařízení vyřešit. V prvé řadě se můžete obrátit na synova ošetřujícího lékaře. Ten zváží zdravotní stav Vašeho syna a v případě, že shledá, že doprava běžným způsobem není možná, může Vám vystavit poukaz na dopravu vozidly smluvní dopravní zdravotní služby, tedy sanitkou. Taková doprava do smluvního zdravotního zařízení, ze smluvního zdravotního zařízení do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče je zcela hrazena zdravotní pojišťovnou. Ve Vašem případě, kdy je zjevné, že se syn neobejde bez Vašeho doprovodu, hradí pojišťovna i dopravu Vaši, a to ve stejném rozsahu, jako dopravu pojištěnce – Vašeho syna.

Pokud se domníváte, že lékař Vám bezdůvodně neuznal nárok na dopravu sanitkou, přestože by na něj Váš syn z důvodu zdravotního stavu měl mít nárok, můžete se obrátit se stížností na vedení zdravotnického zařízení, případně pojišťovnu. Více informací o podávání stížností naleznete v sekci Stížnosti.

Pokud lékař nárok neuzná, sanitku si můžete zajistit i sama, ale převoz musíte bohužel zaplatit. Více informací pak naleznete zde.

Vzhledem k tomu, že uvádíte, že syn trpí postižením II. stupně, nemáte bohužel nárok na příspěvek na zakoupení motorového vozidla. Ten se přiznává pouze rodiči nezaopatřeného dítěte, jde-li o dítě starší tří let, jehož mentální postižení odůvodňuje přiznání mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany III. stupně. V případě ale, že byste měla vlastní automobil, můžete se obrátit na sociální odbor obecního úřadu se žádostí o příspěvek na provoz motorového vozidla. Ten se totiž přiznává i rodiči dítěte, jehož postižení je II. stupně, přičemž výše příspěvku činí 2 300 Kč  u jednostopého vozidla a   6 000 Kč  u ostatních vozidel.

Další informace naleznete i v podobných, již dříve zodpovězených dotazech zde a zde.

Omlouváme se za zpoždění při zodpovězení dotazu.

Vaše Férová nemocnice

28.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS