Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Práce v invalidním důchodu
Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. Jsem již 6 let v plném invalidním důchodu – zdravotní stav odpovídá postižení uvedenému v kapitole VIII oddílu B položce 3 písm. d přílohy č. 2 vyhlášky č. 284/1995 Sb. - 90%. Netuším, co si pod tím mám představit, ale dotaz je na to, zda v tomto případě mohu pracovat a za jakých podmínek. Co všechno a kde bych měla nahlásit. Na jaký typ smlouvy mohu pracovat atd. Doma již se psychicky hroutím. Potřebuji prostě pracovat, třeba i zadarmo. A jsou dny, kdy bych pracovat v mém oboru mohla. Prosím poradíte mi, co všechno bych pro to musela udělat. Děkuji mockrát. Prosím moc to spěchá, mám zajištěný pohovor. V marketingu jsem fakt dobrá a určitě by mě brali, moc moc děkuji a přeji krásné dny.
Odpověď:
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nárok na invalidní důchod vzniká při poklesu schopnosti pracovat o 33 % u částečného invalidního důchodu a o 66 % u plného invalidního důchodu, je zřejmé, že osobě zůstává určitá zbytková schopnost výdělečné činnosti.
Pracovní a výdělkové možnosti příjemců invalidních důchodů nejsou právními předpisy nijak omezeny. Zákon nestanoví ani omezení ohledně typu a délky pracovně-právního vztahu. Jediným omezením je případná zdravotní prohlídka při vstupu do zaměstnání, kdy zaměstnanec musí být uznán zdravotně způsobilým k výkonu práce. Skutečnost, že pobíráte invalidní důchod, je třeba nahlásit zaměstnavateli, který tento fakt uvede v evidenci pro účely důchodového pojištění předkládané České správě sociálního zabezpečení.
Zákon sice nezakazuje invalidních důchodcům pracovat nebo vykonávat jinou výdělečnou činnost, avšak je nutné upozornit na riziko, že při pracovním nasazení mohou posudkoví lékaři Váš zdravotní stav přehodnotit. Mohou totiž dospět k názoru, že jste se úspěšně adaptovala, a snížit Vám procentní ohodnocení invalidity. Může se tak stát, že z plného invalidního důchodu se dostanete do částečného, nebo že Vám dokonce bude důchod odebrán úplně.
Pouze v případě nezvratného špatného zdravotního stavu tato možnost téměř nepřichází v úvahu (nevidomí, lidé po amputacích nebo na vozíku). Podle zákona pokud je osoba schopna pro své zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek, vůbec se neposuzuje míra poklesu schopnosti k výdělečné činnosti. To však není Váš případ, u Vás se tato míra posuzovala.
Doporučujeme Vám zvážit všechna pro a proti. Případně se se zaměstnavatelem můžete domluvit na takovém druhu pracovní smlouvy a pracovním nasazení, při kterém nebude takové riziko, že přijdete o důchod (např. dobrovolnická smlouva, dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce).
K Vašemu zdravotnímu stavu podle uvedeného ustanovení vyhlášky:
Druh zdravotního postižení - Astma bronchiale
Posudkové hledisko: Míra poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti se stanoví podle poruchy plicních funkcí, zejména hodnot FEV1 a PEF, charakteru a intenzity terapie a průběhu onemocnění.
d) těžké perzistující astma 4. stupně
Exacerbace téměř každodenní a příznaky kontinuální, časté jsou i příznaky nočního astmatu, astma těžce omezuje tělesnou aktivitu, PEF nebo FEV1 rovny nebo menší než 60%, ale větší než 30% referenčních nebo nejlepších osobních hodnot i při optimální léčbě
Míra poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti v % 60 - 90
Vaše Férová nemocnice
10.9.2009