Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Omezené vycházky v těhotenství komplikují péči o syna
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat, když mi má lékařka napsala nemocenskou z důvodu těhotenství, ale se slovy, že to podle nového zákona tak je, mi napsala omezené vycházky. Jsem s tím velice nespokojená, protože mám jen 3 hodiny vycházek odpoledne a dopoledne taky něco málo, ale starám se o tříletého syna, kterého vodím do a ze školky a myslela jsem si, že bych mohla navštívit třeba prarodiče. Ale vypadá to, že mám smůlu. Nejhůře na tom je můj syn, který za nimi nebude moci, protože já nemám vycházky. Není to trochu na hlavu postavené? Opravdu něco takového nařizuje zákon? A pokud ne, jak se proti tomuto bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
na odpověď na Váš dotaz je v těchto zodpovězených dotazech - Vycházky v těhotenství a Posudková lékařka svévolně zkrátila vycházky v těhotenství.
Váš ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti stanoví zároveň tzv. režim dočasně práce neschopného pojištěnce (dále jen „režim“). Tento režim zahrnuje povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim tyto vycházky nevylučuje. Režim může být lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu. O povolení vycházek nebo změně jejich rozsahu a doby tedy rozhoduje Váš ošetřující lékař. Režim také zahrnuje povinnost pojištěnce zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek. Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce, může být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato.
Jestliže Vám vznikla dočasná pracovní neschopnost kvůli těhotenství, ale jinak jste v pořádku a není u Vás jiný zdravotní důvod k omezeným vycházkám, neměl by být problém se s Vaší ošetřující lékařkou domluvit na neomezených vycházkách. Není pravda, že by nějaký právní předpis nařizoval lékaři, že musí vycházky v každém případě omezovat a na kolik hodin. Takový předpis neexistuje a stanovení rozsahu vycházek včetně neomezeného rozsahu se posuzuje podle zdravotního stavu těhotné.
Požádejte tedy lékařku o změnu rozsahu vycházek. Pokud Vám však lékařka nevyhoví a budete její postup považovat za bezdůvodný a nesprávný, musí Vám lékařka na Vaši žádost vydat rozhodnutí o nepovolení této změny. Tento postup vyplývá z § 56 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění. Trvejte na tom, aby lékařka v rozhodnutí uvedla, které konkrétní zdravotní důvody a jakým způsobem brání změně rozsahu vycházek. Proti tomuto rozhodnutí lékařky můžete podat do 3 dnů odvolání. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli. Postup u využití tohoto opravného prostředku je stejný jako v odpovědi na otázku Co mám dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti? v často kladených otázkách.
Situace se dá také vyřešit i v rámci svobodné volby lékaře, kdy se můžete pokusit najít jiného lékaře, který Vám při stanovení vycházek již vyjde vstříc.
Odkazujeme na webové stránky, kde můžete nalézt také vyjádření České správy sociální zabezpečení ke kompetenci ošetřujícího lékaře v rozhodování o vycházkách, kde se výslovně uvádí: „Podle platné právní úpravy je povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, zcela v kompetenci ošetřujícího lékaře, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim vycházky nevylučuje.“ Tímto vyjádřením můžete také před lékařkou či v případném odvolání argumentovat.
Vaše Férová nemocnice
8.10.2009