Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Posudková lékařka svévolně zkrátila vycházky v těhotenství

Dobrý den. Se svým dotazem začnu trošku ze široka a předem se za to omlouvám. Jsem momentálně v 31. tt, kvůli častému zvracení a diabetu jsem na neschopence. Před měsícem jsem šla na svoji pravidelnou kontrolu na gynekologii. Místo mého ošetřujícího lékaře tam byl zástup, říkejme mu doktor Z. Pan doktor mě vyšetřil a poté jsem ho slušně požádala o posunutí vycházek, abych mohla snadněji zavádět děti do školky. Doktor Z. se na mě nepředstavitelně rozčilil, co si to dovoluji, že mám 10 hodin vycházek (což nebyla pravda, měla jsem v té době 4h dopoledne a 4h odpoledne) a že když si mohu 10 h lítat po městě, tak mohu taky chodit do práce. Vycházky mi chtěl rozepsat na 2 h ráno a 2 h odpoledne. Tak jsem mu řekla, že si to raději domluvím se svým ošetřujícím lékařem, což také nebyl problém, vyšel mi ochotně vstříc. Po této příhodě se můj stav zhoršil, více jsem zvracela a ubývala na váze. Vzhledem k diabetu se nesmím stresovat. Po 14 dnech mi přišlo na základě žádosti OSSZ předvolání k posouzení, zda jsem stále práce neschopná. Nutno dodat, že předvolané byly také další ženy v pracovní neschopnosti, které ve stejný den jako já byly vyšetřeny doktorem Z., a měly delší vycházky. V roli posudkového lékaře přišla manželka doktora Z. Chovala se velmi arogantně, při posuzování mého stavu mě nikdy ani nenechala domluvit. Zaměřila se na délku vycházek a tyto mi zkrátila na 2 h ráno a 2 h odpoledne. Nic nepomohly mé námitky, že přece nevím jestli mi mezi 16 - 18 h bude dobře, abych mohla ven. Řekla mi, že si jistě na ty dvě hodiny denně vymezím čas, kdy zvracet nebudu. Také mi sdělila, že když mám tak dlouhé vycházky, že mohu klidně chodit do práce. A teď k mému dotazu. Chci si na chování doktorky Z. stěžovat. A to i s ostatními maminkami, kterým mimochodem taky pouze zkrátila vycházky. Poradíte mi, prosím, kam svoji stížnost směřovat? (Doktorka Z. je vedoucí odboru lékařské posudkové služby OSSZ). A jak žádat nové posouzení mých vycházek? Vzhledem k diabetu musím mít denně pohyb, který ale je mi tímto částečně znemožněn, jelikož si opravdu dopředu nedokážu určit, že mezi 16 - 18h zvracet nebudu. Za Vaši odpověď vám předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

otázku posuzování Vašeho zdravotního stavu a povolování vycházek má plně v kompetenci Váš ošetřující lékař. Proto můžete žádat o změnu rozsahu vycházek přímo u Vašeho lékaře, který má možnost o nich znovu rozhodnout. Povolení a rozsah vycházek je také závislý na Vašem zdravotního stavu, který může nejlépe posoudit ošetřující lékař. Pokud neexistují zdravotní důvody, které by tomu bránily, můžete rovněž žádat o neomezené vycházky. V případě, že Vám lékař změnu nepovolí, musí na Vaši žádost vydat rozhodnutí o tomto nepovolení. Proti tomuto rozhodnutí můžete podat odvolání. Postup u využití tohoto opravného prostředku je stejný jako v odpovědi na otázku Co mám dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti? v často kladených otázkách.

Domníváme se, že posudková lékařka mohla překročit svoji pravomoc, protože neměla oprávnění místo ošetřujícího lékaře sama stanovit rozsah vycházek. Ve věci dočasné pracovní neschopnosti je oprávněn orgán nemocenského pojištění rozhodovat jen ve zcela výjimečném případě podle § 80 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění, pokud byl lékaři stanoven zákaz rozhodování v této věci (z důvodu porušování jeho povinností). Ale i v takovém případě může rozhodovat tento orgán pouze v případě, že si pojištěnec nezvolí lékaře jiného. Podle toho, co uvádíte, to nebyl Váš případ.

Chování posudkové lékařky pravděpodobně nemůže na základě Vaší stížnosti prošetřit České lékařské komory, protože ta sdružuje pouze lékaře, kteří vykonávají léčebnou a preventivní péči. Posudková lékařka tedy nemá povinnost být členkou. Můžete však Českou lékařskou komoru na tyto praktiky alespoň upozornit a případně komoře poslat v kopii alespoň stížnost adresovanou orgánu kompetentnímu k vyřízení věci.

Můžete totiž podat stížnost podle § 175 správního řádu, který upravuje stížnosti proti nevhodnému chování úředních osob nebo proti postupu správního orgánu. Stížnost se podá u správního orgánu, ke kterému lékařka spadá, tedy příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Ve stížnosti uveďte veškeré podstatné okolnosti, popište arogantní a neetické jednání lékařky a to, že se mohla dopustit překročení své pravomoci, když rozhodla o Vašich vycházkách.

Odkazujeme na webové stránky, kde můžete nalézt také vyjádření České správy sociální zabezpečení ke kompetenci ošetřujícího lékaře v rozhodování o vycházkách, kde se výslovně uvádí: „Podle platné právní úpravy je povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, zcela v kompetenci ošetřujícího lékaře, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim vycházky nevylučuje.“ Tímto vyjádřením můžete také ve stížnosti argumentovat.

Tento orgán je povinen Váši stížnost prošetřit a pokud je to vhodné, tak vyslechne Vás i další osoby, které mohou přispět k objasnění věci. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne doručení a o způsobu vyřízení stížnosti jsou povinni Vás v této lhůtě vyrozumět, pokud o to výslovně ve stížnosti požádáte. Tuto lhůtu lze překročit jen v odůvodněných případech, kdy nebylo možné stížnost ve lhůtě vyřídit. Pokud bude Vaše stížnost shledána důvodnou nebo částečně důvodnou, správní orgán učiní nezbytná opatření k nápravě. Pokud Vaše stížnost nebude řádně vyřízena a prošetřena, můžete požádat nadřízený správní orgán (Českou správu sociálního zabezpečení), aby přešetřil způsob vyřízení stížnosti. V případě nedostatečného vyřízení stížnosti je také možné se obrátit na veřejného ochránce práv.

Vaše Férová nemocnice

25.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS