Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Šance na úspěch při žádosti o odškodnění
Dobrý den, v červenci 2007 byla moje dcera na jednoduché operaci. Měla jí být odstraněna nadbytečná kůstka pod kotníkem. Operace proběhla v pořádku, kůstka byla odstraněna, ale dceři druhý den začaly modrat a tuhnout prsty, které vyčnívaly ze sádry. Tak jsem ji hned odvezla do nemocnice. Pan doktor se nám smál a říkal, že je zima, proto má studené prsty, ať si vezme ponožku. Jenže druhý den to bylo horší. Nenechala jsem se tedy odbýt. Lékař sundal dceři sádru a hned se začalo kolem dcery běhat. Přišel neurolog a sdělil nám, že má dcera parézu dolní končetiny. Nemohla totiž s nohou hýbat a vůbec jí necítila. Za chvíli nám doktor přinesl zprávu o lékařském neurologickém vyšetření, co napsal normálně od stolu, aniž by dceru vyšetřil. Čekali jsme totiž na chodbě. Bylo nám řečeno, že si dcera nohu přeležela, že ji tlačila sádra, čemuž já absolutně nevěřím, protože dcera vůbec na noze neležela. Mám velké podezření, že sádra byla špatně nandána a byl jí poškozen nerv. Už jí další sádru nedali. Následovala roční rehabilitace. Chození o berlích a spousta dalších vyšetření. Nohu má dcera stále velmi slabou, podlamuje se jí. Je omezena ve sportovní činnosti a i při výběru dalšího možného studia. Dle slov lékaře s tím už nic nejde dělat. Uvažuji o podání stížnosti na nemocnici a požádání o odškodné. Myslíte, že je nějaká šance na úspěch. Děkuji za odpověď nebo radu, jak dál postupovat.
Odpověď:
Dobrý den,
aby bylo možno posoudit, zda Vaše stížnost případně žádost o odškodné bude mít šanci nebo ne, je nutné zjistit, nakolik je stav Vaší dcery ovlivněn pochybením nemocnice. Toto bohužel nedokážeme posoudit. K tomu je třeba, aby byla zdravotnická dokumentace Vaší dcery prostudovaná odborníkem. Zkuste se proto obrátit na jiného lékaře, aby on posoudil postup lékařů v nemocnici.
Stížnost na nemocnici však každopádně podat můžete (Jak podávat stížnost se dočtete zde). Stejně tak požádat přímo nemocnici o odškodné. Vždy ale záleží na přístupu konkrétní nemocnice, zda bude vstřícná k mimosoudnímu řešení. Máme však zkušenosti, že nemocnice tento postup příliš často nevyužívají a odškodnění nepřiznávají. Pacient je tak nucen obrátit se na soud. V každém případě však doporučujeme, abyste se před případným podáním žaloby o dohodu s nemocnicí pokusila. Napište dopis, ve kterém popíšete skutečnosti, které ke škodě vedly, a odůvodněte v něm rozsah požadovaného odškodnění. Lze také doporučit, abyste v dopise stanovila nemocnici několikatýdenní lhůtu pro vyjádření. Při tomto způsobu řešení sporu není nezbytné, abyste byla zastoupena advokátem, i když bychom alespoň konzultaci s advokátem doporučili.
Pokud se Vám s nemocnicí nepodaří dohodnout a budete se domnívat, že skutečně nemocnice pochybila (což je vhodné prověřit konzultací s odborníkem), nezbude Vám nic jiného, než podat žalobu k soudu. Promlčecí lhůta u škod na zdraví je dvouletá a začne běžet ve chvíli, kdy se pacient dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Protože není zcela jisté, od kdy přesně by tato lhůta běžela ve vašem případě, bylo by vhodné případnou žalobu podat do července 2009. V tomto případě však doporučujeme, abyste se obrátila na advokáta, který se na tuto problematiku specializuje. (Vhodného advokáta můžete najít podle postupu uvedeného v odpovědi k již zveřejněnému dotazu.)
Vaše Férová nemocnice
18.1.2009