Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Nárok nemohoucího pacienta na návštěvní službu lékaře
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na povinnosti praktického lékaře. Můj 69letý otec je po těžkém úrazu hlavy a trpí otoky a zhmožděninami na mozku. Po léčbě v nemocnici byl předán do domácí péče s tím, že do 3 dnů má být kontrola u praktického lékaře s převazy šití po tracheotomii, měření tlaku atd. Otec není schopen se sám ani posadit, proto jsme praktického lékaře požádali o návštěvu nemohoucího pacienta domů, s čímž nám nevyhověl včera ani dnes, i přes naléhání, že zdravotní stav pacienta se velice zhoršil. Přibyly bolesti žaludku a trvající nechutenství, čímž je ještě slabší. Ráda bych znala odpověď, zda doktor má právo nemohoucímu pacientovi odmítat návštěvy. Díky.
Odpověď:
Dobrý den,
dle zákona je každý zdravotnický pracovník povinen vykonávat zdravotnické povolání svědomitě, poctivě, s hluboce lidským vztahem k občanům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti. Mezi povinnosti praktického lékaře je také zajišťování návštěvní služby. To vyplývá z § 18 zákona o péči o zdraví lidu a § 20 odst. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Pokud tedy nastane potřeba zajištění návštěvní služby, je lékař povinen tuto službu poskytnout. Ordinační hodiny si praktický lékař stanovuje sám. To se týká nejen jeho ordinace, ale i případných návštěv pacientů v domácí péči.
Pokud se domníváte, že praktický lékař zanedbal povinnou péči, nebo jiným způsobem nedostál svým povinnostem, můžete si na toto pochybení stěžovat u zdravotní pojišťovny nebo u České lékařské komory, která dohlíží nad plněním Etického kodexu ČLK. Přikládáme odkaz na vzory stížností.
V případě, že dojde k akutnímu zhoršení zdravotního stavu, máte také možnost volání tísňové linky 155 a zajištění rychlé lékařské pomoci.
Vaše Férová nemocnice
22.9.2009