Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Těhotenství po sterilizaci

Dobrý den,

před 3 lety (2007) mně byla provedena sterilizace, jelikož jsem již měla 3 děti a všechny císařským řezem rozhodla jsem se pro tuto metodu, nebyla jsem vůbec seznamená s tím že by eventuelně mohlo dojit k tomu že tato metoda není stoprocentní a tudíž je možné otěhotnět znovu, jediné co mně lékaři sdělili bylo, že můj stav je nevratný a už nikdy neotěhotním. No a v roce 2009 jsem po sterilizaci znovu otěhotněla, v nemocnici mi sdělili, že selhala metoda, což opravdu nechápu. Pan ředitel nemocnice se mnou nehovořil zrovna v rukavičkách, dokud jsem mu nesdělila, že nevím zda podám žalobu k soudu. Teď jsem po čtvrté šťastná maminka dvouměsíční dcerky, a opět po sterilizaci můžu doufat, že tento stav je snad nevratný a já za 2 roky opět nebudu v požehnaném stavu. Rada bych se tedy zeptala, jakým způsobem se mám postavit k tomu že mně byl proveden zákrok, který nebyl stoprocentní? Musela jsem podstoupit další operaci? Měla jsem na výběr i interrupci, ale tu jsem s přítelem zamítla. Kde se mám bránit?

Odpověď:

Dobrý den,

Je možné, ale stává se to opravdu velmi ojediněle, že i po z lékařského hlediska  správně provedené sterilizaci může dojít k obnovení plodnosti, ale o tomto riziku jste měla být poučena. Na toto pochybení jste již reagovala, jak je zřejmé z Vašeho dotazu, a snažila se ho řešit s ředitelem nemocnice. Nyní máte možnost zkusit se ještě jednou dohodnout s vedením nemocnice,  pokud si však myslíte, že k posunu k lepšímu na úrovni vedení nemocnice nedojde, můžete se obrátit na zřizovatele nemocnice, kde Vám náleží právo vyžadovat nápravu zpravidla v podobě omluvy. Druhá cesta k nápravě je prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti, kde by jste mohla žádat zadostiučinění za to, že jste nebyla poučena o možnosti tohoto rizika. Obecně je možno získat zadostiučinění ve formě omluvy nebo formou peněžité náhrady. Bohužel co se týče možnosti získání peněz, jsou Vaše šance malé. V podobném případě  totiž soud rozhodl, že přiznání peněz je proti dobrým mravům.

Právo rozhodnout o tom zda podstoupíte další operace je na pacientovi. Jestli bylo operace zapotřebí, nedokážeme z lékařského hlediska posoudit. Ke každému zásahu do tělesné integrity ze strany lékaře je však třeba  svobodného a informovaného souhlasu pacienta. Lékař by měl pacienta poučit, proč je zákrok nutný, jaká jsou jeho rizika a důsledky a jaké jsou možné alternativy. Rozhodnutí, zda zákrok podstoupí či nepodstoupí, náleží pacientovi.

Vaše Férová nemocnice

24.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS