Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poškození zubů kvůli rovnátkám

Dítěti byla sundána fixní rovnátka, na rovnátkách zůstala sklovina ze všech zubů. Zuby jsou nenávratně poškozené. Můžu žádat o odškodné? V jaké výši?

Odpověď:

Dobrý den,

náhradu škody je možné požadovat tehdy, jestliže lékař při provádění zákroku pochybil (nesprávné, nepečlivé provedení), nebo pokud poškození zubů bylo sice možným rizikem zákroku, o kterém však nebyli rodiče a nezletilý řádně poučeni. Zda se jednalo o pochybení by mohl posoudit odborník nebo znalec v oboru zubního lékařství. Pokud ke škodě došlo v souvislosti s použitím přístroje nebo jiné věci, odpovídá za ni zdravotnické zařízení, i když byl zákrok proveden bezchybně a pacient s ním platně vyslovil souhlas.

Výše celkového odškodného závisí na výši částky vydané na lékařskou péči za účelem napravení současného stav zubů dítěte a bodovém hodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění, která se stanoví podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Více informací k tomuto tématu najdete v sekci Postup při nespokojenosti pacienta  v často kladených otázkách. Pro přesné stanovení výše náhrady škody můžete kontaktovat znalce.

I když může soud v mimořádných případech částku odškodnění zvýšit, může se přesto jednat o směšnou částku v řádu tisícikorun. V takovém případě je možné žádat i náhradu imateriální újmy v penězích za zásah do osobnostních práv, v tomto případě zásah do zdraví, který může mít dopady v soukromém životě osoby. Zde by bylo na volném uvážení soudce, do jaké míry ohodnotí závažnost zásahu do osobní sféry postižené osoby, a to bez ohledu na tabulky v právních předpisech. Mohlo by se jednat o částku v řádu desetitisíců korun.

Doporučujeme pokusit se s lékařem nejprve dohodnout. Pokud nebude dohoda o vyrovnání možná a přesto jste přesvědčeni, že došlo k poškození vinou lékaře, doporučujeme obrátit se na advokáta zabývajícího se medicínským právem.

Vaše Férová nemocnice

15.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS