Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Poškození mozku po narkóze
Dcera byla operována v oblasti hrudní dutiny (dle předoperačních vyšetření byla fyzicky i mentálně v naprostém pořádku). Po zahájení probouzení z narkozy byl zjištěn otok mozku a po pozastavení probouzení o cca týden a jeho opětovném zahájení byly zjištěny další záněty v oblasti mozku. Pravděpodobně došlo k trvalému poškození mozku, a to v mentální i motorické oblasti. Dceři je 25 let a bude potřebovat doživotní péči. Jak v tomto případě postupovat ve vztahu ke zdravotnickému zařízení? Děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
další postup bude závislý na posouzení, zda došlo k pochybení ze strany lékaře nebo zdravotnického zařízení, případně k zanedbání lékařské péče. V případě, že by veškerá péče byla poskytnuta zcela svědomitě a profesionálně a Vaše dcera byla o riziku řádně předem poučena, nebylo by možné požadovat po nemocnici žádné odškodnění. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla by byla odpovědnost za škodu v souvislosti s použitím přístroje nebo věci, ale nevíme, zda se tato výjimka ve Vašem případě uplatní. To by záleželo na vyjádření znalce, který by určil příčinu pooperačních následků, a posouzení soudu. Bohužel otázka odpovědnosti zdravotnického zařízení v takových případech není v českém právu dosud přesně vyjasněna.
Postup, který obecně doporučujeme v podobných případech si můžete přečíst v zodpovězeném dotaze ze dne 12. 3. 2009.
Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, neváhejte se na nás znovu obrátit, buď na poradnu, nebo přímo na naši e-mailovou adresu.
Vaše Férová nemocnice
26.5.2009