Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Smrt zapříčiněná pochybením lékařů

Chtěla bych se zeptat, moje matka zemřela po urologické operaci. Případ projednává Krajská komise, bylo mi sděleno že došlo k vážnému pochybení lékařů. Mám si najít právní pomoc? Nevím, jak dále postupovat, prosím o radu.

Odpověď:

Dobrý den,

Jestliže zvažujete podání žaloby, pak opravdu doporučujeme konzultovat postup s advokátem, který má zkušenosti se zdravotnickým právem. Takového advokáta v blízkosti Vašeho bydliště naleznete například na  stránkách České advokátní komory.

V takovém případě Vám také doporučujeme vyžádat si zdravotnickou dokumentaci. Ze zákona máte po smrti matky nárok na nahlédnutí do veškeré zdravotnické dokumentace a pořizování výpisů, opisů a kopií, pokud to Vaše matka za svého života nezakázala. Dokumentaci můžete konzultovat s nezávislým lékařem, který posoudí zda skutečně mohlo dojít k pochybení ze strany ošetřujícího lékaře a můžete ji předat také soudnímu znalci, kterého bude nejspíš nutné oslovit, pokud se rozhodnete jít soudní cestou.

Ještě před podáním žaloby můžete také celou záležitost nejdříve prodiskutovat přímo s lékařem či jeho nadřízeným. Pokud s jejich vysvětlením (případnou omluvou) nebudete spokojena, můžete ještě zvážit podání stížnosti k České lékařské komoře. K tomu právní zastoupení není nutné. Informace o podávání stížností naleznete zde.

Pokud se opravdu domníváte, že došlo k pochybení na straně nemocnice, můžete ještě před podáním žaloby, požádat o náhradu přímo nemocnici s odvoláním se na závěry Krajské komise. Vždy ale záleží na přístupu konkrétní nemocnice, zda bude vstřícná k mimosoudnímu řešení. Máme však zkušenosti, že nemocnice tento postup příliš často nevyužívají a odškodnění nepřiznávají.

Pokud by mimosoudní řešení nebylo úspěšné, je můžete se obrátit na soud v občanskoprávním řízení a podat žalobu o náhradu nákladů spojených s pohřbem (pokud nebyly uhrazeny pohřebným poskytnutým podle zákona o státní sociální podpoře). Taky můžete žalovat nárok na úhradu škody způsobené usmrcením ve výši 240 000Kč. V neposlední řadě pak na Vás přecházejí po smrti matky její osobnostní práva a můžete se soudně domáhat omluvy a případně i finančního zadostiučinění žalobou na ochranu osobnosti.

Vaše Férová nemocnice

1.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS