Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Žádost o udělení výjimky z podmínek pro přijetí do MŠ

Dobrý den,

řeším umístění neočkované dcery do školky. A na internetu koluje zpráva, že stačí vyplnit „Žádost o udělení výjimky z podmínek pro přijetí do MŠ“ a pak mi mohou dítě přijmout. Nikde jsem to bohužel nenašla relevantní informace. Můžete mi, prosím, poradit, zda takováto výjimka stačí?

Předem děkuji za odpověď.

 

Soňa

Odpověď:

Dobrý den,

co se neočkovaného dítěte a jeho přijetí do mateřské školky týče, je tato problematika upravena v §50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, podle kterého mohou předškolní zařízení přijmout pouze děti, které podstoupily stanovená očkování. Z tohoto pravidla existují dvě výjimky na jejichž základě může být neočkované dítě přijato do mateřské školky. Jedná se o následující situace:

- disponujete dokladem (typicky potvrzením od lékaře), že je dítě imunní proti nákaze,

- dítě se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci – tedy v případě, že zdravotní stav brání podání očkovací látky (opět je nutné doložit patřičným potvrzením).

V případě, že Vaše dítě není očkováno z jednoho z výše uvedených důvodů, a pokud při jeho zápisu do mateřské školy tuto skutečnost doložíte patřičnými dokumenty, mělo by být do mateřské školy přijato, neboť takové dítě je dle §50 zákona o ochraně veřejného zdraví stavěno na stejnou úroveň jako dítě plně očkované.

O udělení výjimky pro přijetí do mateřské školy pak budete žádat ředitele školky v následujících situacích:

- dítě se nepodrobilo plnému očkování, a nemá potvrzenou imunitu

- dítě se nemůže očkování podrobit pro přechodnou kontraindikaci (opět nutné doložit potvrzení)

V těchto případech můžete podat řediteli mateřské školy písemnou žádost k udělení výjimky. Řádně odůvodněné žádosti by ze strany ředitele školky mělo být vyhověno a dítě by mělo být přijato.

Můžete se také pokusit zažádat o udělení výjimky z důvodu svědomí, myšlení a náboženského vyznání nebo práva dítěte na zdraví. Takové žádosti však ze strany ředitele školky nemusí a pravděpodobně ani nebude vyhověno, neboť by přijetím neočkovaného dítěte byla školka vystavena hrozbě pokuty ze strany hygienické stanice.

O problematice se můžete více dozvědět v již zodpovězených dotazech poradny zde.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

 

11.11.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS