Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Povinné očkování zaměstnanců DS

Dobrý den,

prosím o sdílení zkušenosti s povinným očkováním zaměstnanců sociálního zařízení (DS). Jde o očkování proti žloutence B, kdy vyhláška nařizuje očkování, zákon to neupravuje. Někteří naši zaměstnanci se očkovat nechtějí, nutit je nemůžu, ale lékař (pracovní lékařství) je tedy nechce doporučit jako práce schopné zaměstnance. Existuje nějaká cesta, jak zaměstnance, kteří chtějí převzít zodpovědnost za svoje zdraví a nechtějí očkování proti Hep.B, nenutit a zároveň chránit organizaci, kdyby k nemoci z povolání došlo?

Děkuji, Alena

Alena

Odpověď:

Dobrý den

Předpokládáme, že sociální zařízení DS je dům pro seniory, pokud se mýlíme prosím kontaktujte nás.

Vyhláška kterou zmiňujete je nejspíše vyhláška č. 537/2006, která provádí zákon 258/2000 o ochraně veřejného zdravý, konkrétně § 46.

Tím, že uchazeči o zaměstnání odmítají očkování proti hepatitidě B nemohou být podle § 17 výše zmíněné vyhlášky přijati jako pracovníci do domova pro seniory. (dostupné zde). Nejsou tedy způsobilý vykonávat pracovní činnost v takových zařízeních.

Bohužel očkování je tedy pro vaše zaměstnance povinné a nelze se ho zprostit. Tedy ani prohlášením ani jiným způsobem. Očkování je za stávající právní úpravy nezbytná náležitost pro vykonávání povolání v tomto prostředí.

S pozdravem 

Vaše férová nemocnice

21.6.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS