Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Hexavakcína po termínu, zaplatíme si ji sami?

Dobrý den,

chci vás poprosit o informaci k poplatkům za povinné očkování dítěte (hexavakcina). Lékař po nás žádá poplatek za vakcínu (ca 1700 Kč).

Náš postup byl následující:

- dítě jsme odmítli očkovat v útlém věku
- nejsme však proti očkování
- naším cílem bylo jej nechat očkovat ca. ve 12 měsících (zahájení očkovacího cyklu), abychom dali prostor jeho imunitnímu systému
- kolem 12. měsíce byl nemocen
- lékařka nám sdělila, že očkování bude zdarma jen do 12 měsíců
- na očkování jsme kvůli nemoci šli až za 10 dní po jeho prvních narozeninách

Chci se tedy zeptat, zda máme nárok na bezplatné povinné očkování i v tomto věku, nebo zda si jej musíme už uhradit. Podle názoru a zkušeností několika dalších lékařů by mělo být očkování i v tomto našem případě bezplatné.

Moc děkuji za váš názor či případný odkaz na nějaké informace, které by nám jednoznačně osvětlily situaci.

Děkuji!

Odpověď:

 Dobrý den,

Prvním krokem, který vám doporučujeme je obrátit se na pojišťovnu Vašeho dítěte s dotazem, zda ve Vašem případě úhradu poskytne. My se domníváme, že povinné očkování je hrazeno vždy bez ohledu na dobu, kdy je prováděno, nicméně kvůli tomu, že se jedná o poměrně menší částku rodiče většinou v případech pozdějšího očkování poplatek uhradí. Rozhodnutí soudu, které by celou věc objasnilo nemáme k dispozici.

Náš názor opíráme o ustanovení § 30 odst. 2 písm. a.) zákona o veřejném zdravotním pojištění, který stanoví, že : z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno očkování a úhrada léčivých přípravků obsahujících očkovací látky pro pravidelná očkování podle antigenního složení očkovacích látek stanoveného Ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Z uvedeného podle nás vyplývá, že pro to aby byla očkovací látka hrazena není rozhodná doba jejího podání, ale její složení.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

18.8.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS