Zpětné vydání neschopenky

Dobrý den, mám dotaz ohledně neschopenky. Začátkem roku 2009 jsem měl vážný úraz a když mi byla v nemocnici nabízena neschopenka, tak jsem jí v nějakém pomatení smyslů s díkem odmítl. Pracoval jsem jako OSVČ a měl jsem pocit, že neschopenka nic neřeší. Vím, že to nebylo rozumné, ale nebyl jsem u lékaře cca 20 let, takže nemám zkušenosti. Je vůbec ještě možné získat neschopenku zpětně, když je to od úrazu víc jak 1 rok? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

pokud požaduje vyplácení nemocenské, pak pro Vás jako pro OSVČ má neschopenka význam pouze tehdy, pokud jste si podal přihlášku k účasti na nemocenském pojištění a platíte si tedy pojištění.

Dočasná pracovní neschopnost začíná dnem, kdy ji ošetřující lékař zjistil. Lékař může rozhodnout, že vznikla již dříve, ale nejvýše však tři dny zpět. Pokud by šlo o delší období jako ve Vašem případě, byl by potřeba také souhlas okresní správy sociálního zabezpečení.

Pokud dodnes nemůže kvůli úrazu pracovat, pak Vám samozřejmě nic nebrání, abyste nastoupil do dočasné pracovní neschopnosti nyní.

29.3.2010