Změna stupně invalidního důchodu

Dobrý den.

V roce 2009 mi byl přiznán částečný invalidní důchod pro vrozenou vadu v rukách - camptodaktylii ve 2. stupni. Ten mi byl následně v roce 2010 změněn na 1. stupeň, prý pro mou chorobu nemají nově tabulky. Neodvolala jsem se. Letos jsem byla s prstem na operaci - gangliom, který byl odstraněn. Čeká mě však větší zákrok a to totální endoprotéza kyčle. Mohu si požádat o plný invalidní důchod, alespoň dočasně, než se dám nějak dohromady? Podotýkám, že s vadou v rukách nemám šanci najít někde práci a nyní ztěží chodím. Operace kyčle má proběhnout již letos v říjnu.

Děkuji za případnou odpověď.

Lída

váš dotaz by měl směřovat na vašeho lékaře, který musí posoudit váš zdravotní stav. Nárok na invalidní důchod Vám vzniká, pokud váš dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav způsobí pokles vaší pracovní schopnosti.

Jestliže  Vaše pracovní schopnost poklesla

a) nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně,
b) nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně,
c) nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.

Nejprve se poraďte se svým lékařem o tom, jak posoudí pokles vaší pracovní schopnosti. V případě, že shledá její další snížení, požádejte si o invalidní důchod vyššího stupně. Žádost o invalidní důchod se podává na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa vašeho bydliště. Vaši žádost poté okresní správa sociálního zebezpečení posoudí a shledá stav vaší pracovní schopnosti.

Další informace pak můžete získat na poradenské lince České správy sociálního zabezpečení. Podrobnosti naleznete zde.

11.9.2012