Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Změna pobytu během PN

Dobrý den, prosím o vysvětlení, kde mohu pobývat v době pracovní neschopnosti. Musím žádat ošetřujícího lékaře o souhlas se změnou pobytu, nebo mám jenom oznamovací povinnost? Údajně musím ošetřujícího lékaře o povolení změny pobytu žádat při změně pobytu delší než tři dny. V případě, že mám povinnost o povolení změny pobytu lékaře žádat a lékař mi povolení nedá, ke komu se mohu odvolat?

Odpověď:

Dobrý den,

během pracovní neschopnosti jste povinen dodržovat léčebný režim a zdržovat se v místě pobytu, tj. v místě, které jste sdělil ošetřujícímu lékaři. Samozřejmě, že během vycházek se v místě pobytu nacházet nemusíte (pokud máte neomezené vycházky, tak se v místě pobytu nemusíte zdržovat prakticky vůbec).

Změnu pobytu během dočasné pracovní neschopnosti povoluje ošetřující lékař (i změnu kratší než tři dny). V případě, že stanovený léčebný režim tuto změnu nevylučuje, lékař by ji měl povolit. Pokud se jedná o změnu pobytu v prvních čtrnácti dnech dočasné pracovní neschopnosti (a nadále i v době, kdy Vám jako pacientovi náleží započitatelný příjem), musíte předem tuto změnu oznámit zaměstnavateli. Oznámení musí být písemné nebo jinak prokazatelně doručené.

Ošetřující lékař je povinen nahlásit na orgán správy sociálního zabezpečení změnu režimu dočasně práce neschopného pojištěnce nejpozději následující pracovní den, tj. nahlásit i změnu místa pobytu.
Pokud lékař změnu pobytu nepovolí, pak, pokud o to výslovně požádáte, lékař Vám vydá rozhodnutí o tomto nepovolení. Do tří dnů ode dne obdržení rozhodnutí můžete podat návrh na přezkoumání. Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. (Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři.)

Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékař) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je ten orgán, který zdravotnické zařízení zřídil nebo registroval. Většinou se jedná o krajský úřad nebo ministerstvo zdravotnictví.

Ten odvolání buď zamítne, nebo posouzení zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

Vaše Férová nemocnice

15.9.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS