Změna místa pobytu během nemocenské

mám zlomenou levou ruku, mám sádru přes 4 prsty, takže mi kouká jen palec a tudíž s tím neudělám skoro nic a jsem na neschopence. Problém je v tom, že mám dvě sice už školní, ale přesto ještě malé děti a budou jarní prázdniny od 01.03. do 06.03.2010. Chtěla jsem s nimi odjet na chalupu k rodičům, jelikož nemůžu ani uvařit oběd. Paní doktorka mi řekla, že mi nemůže změnit adresu pobytu, že pouze ze závažných důvodů, což je prý pohřeb, úmrtí atd. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to vlastně je. Zda-li může nebo nemůže napsat změnu. Je to na pouhý týden a sádru budu mít do 16.3.2010. Dosud jsem s tím chodila do práce, ale to jsem měla dlahu pouze na dvou prstech, a protože pracuji v obchodě tak teď už to nejde.

Děkuji za odpověď

Vaše lékařka má pravdu jen částečně. Je pravda, že změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. O změně tedy rozhoduje lékař na žádost pojištěnce.

Zároveň však platí, že režim dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje povolení změny místa pobytu, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim tuto změnu nevylučuje. Nemusí se tedy jednat jen o zvlášť závažné důvody. Postačí, pokud Váš stav změnu místa pobytu umožní. Pokud lékař změnu pobytu nepovolí a vydá o tomto nepovolení na Vaši žádost rozhodnutí, můžete do tří dnů podat návrh na jeho přezkoumání.

18.2.2010