Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zdravotní problémy a zaměstnání

Dobrý den, v lednu 2009 jsem nastoupil do nového zaměstnání a lékařka mi na vstupní prohlídce napsala, že můžu vykonávat práci operátora, ale s omezením "nezvedat těžká břemena". Na toto mě bylo ředitelem odpovězeno, že tady žádná těžká práce není. Pět měsíců jsem se školil a v červnu 2009 jsem byl zařazen na vykládku kamionů, kde jsem musel téměř celou dvanáctihodinovou směnu házet lopatou (řepkové semeno), po dvou dnech mě bolela záda s přechodem bolesti do levé nohy a od 16. 6. 2009 jsem na neschopence. Zaměstnavatel mě sdělil, že pro mne lehčí práci nemá, tudíž mě nemůže převést na jinou vhodnou práci a bude se mnou muset, po skončení neschopnosti rozvázat pracovní poměr. O důchod jsem si zažádal, ale neúspěšně. Nyní jsem byl u závodní lékařky s tím, aby mně napsala posudek, zda mohu tuto práci vykonávat, ale ona mě odpověděla, (cituji její slova) že musí kopat za firmu a žádný nový posudek jsem nedostal. Mám dotaz: nedopustil se zaměstnavatel něčeho nezákonného když mě zařadil na práci,  kterou jsem neměl vykonávat, mám nárok na nějaké odstupné, jakou mám podepsat výpověď, nebo ji mám podat sám, kde si mohu stěžovat? 3. 6. mě končí podpůrčí doba - prosím o odpověď co mám dělat.

Odpověď:

Dobrý den,

když Vám zaměstnavatel uloží takovou práci, kterou podle lékařského posudku nemůžete vykonávat, tak máte právo odmítnout vykonávat tuto práci. Takovéto odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance a zaměstnavatel je povinen vyplatit Vám mzdu či plat.

Povinností zaměstnavatele je respektovat lékařský posudek. Zaměstnavatel mohl napadnout lékařský posudek v 15 denní lhůtě, ale podle toho, co píšete, se tak nestalo. Z toho, co píšete, lze vyvodit, že zaměstnavatel obsah posudku nerespektoval. Proti takovémuto chování zaměstnavatele se můžete bránit podáním podnětu Inspekci práce k prošetření. Toto jednání by mělo naplňovat znaky správního deliktu na úseku bezpečnosti práce. Inspektorát práce mu může uložit pokutu za toto porušení jeho povinností až do výše 2 mil. Kč. Váš podnět k prošetření můžete podat u inspektorátu práce určeného dle sídla zaměstnavatele. Seznam konkrétních inspektorátů naleznete na internetovém portálu Státního úřadu inspekce práce.

Konec podpůrčí doby sám o sobě neznamená konec dočasné pracovní neschopnosti. Podpůrčí doba má význam z hlediska nemocenských dávek. Konec podpůrčí doby znamená zpravidla ukončení výplaty nemocenských dávek.  Takže byste mohl být i nadále v dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud  Vám zaměstnavatel sdělil, že Vás nemůže převést na jinou práci a z tohoto důvodu chce s Vámi rozvázat pracovní poměr, tak musí existovat lékařský posudek, který Vám zakazuje provádět tuto činnost. Jestli tomu dobře rozumíme, tak byl pro Vás vydaný pouze posudek, který říká, že (sice s omezením) práci vykonávat můžete. Posudek, který by říkal, že jste práce neschopný, vydán nebyl. V tom případě Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z důvodu neschopnosti nadále vykonávat práci. V případě, že již takový posudek existuje (možná o jeho existenci nevíte, zeptejte se na něj lékařky či zaměstnavatele), tak již není třeba žádat po závodním lékaři vydání dalšího posudku.

Když dle posudku lékaře závodního preventivního zařízení nemůže zaměstnanec vykonávat dosavadní práci a zaměstnavatel nemá práci, na kterou by ho mohl převést, může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou. Výpověď je jednostranný úkon, pokud po Vás tedy zaměstnavatel chce Váš podpis pod ukončení pracovního poměru, pravděpodobně se jedná o dohodu a nikoliv o výpověď. Rozdíl pro Vás může byt v tom, že se můžete se zaměstnavatelem domluvit na podmínkách odchylných od zákonu např. kratší výpovědní lhůta, vyšší nebo nižší odstupné, či jiné podmínky.

Tím, jak jste vykládal kamion, došlo u Vás s největší pravděpodobností k pracovnímu úrazu. Toto však musí být potvrzeno zvláštním posudkem. V případě zániku pracovního poměru z důvodu nemožnosti vykonávat dosavadní práci z důvodu pracovního úrazu Vám náleží odstupné ve výši dvanáctinásobku Vaší měsíční mzdy.  Zaměstnavatelé se obvykle snaží neposkytovat odstupné v takovéto výši a přemluvit zaměstnance k podpisu dohody s nižším odstupným, ale dle zákonu na něj máte právo. V případě, že by Vám zaměstnavatel nechtěl poskytnout odstupné v takovéto výši, tak bychom Vám doporučili se předně zkusit domluvit se zaměstnavatelem na pro Vás akceptovatelném řešení. Jestliže by se Vám s zaměstnavatelem nepodařilo dohodnout, můžete uplatit Váš nárok u soudu. Dle Vašeho popisu bychom předpokládali rozsudek spíše ve Váš prospěch, ale jistější informace by Vám mohl poskytnout až advokát po té, co by získal více informací.

Pokud se nebude jednat o pracovní úraz a  zaměstnavatel Vám dá výpověď, protože jste  vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pozbyl dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, činí výpovědní lhůta ze zákona nejméně 2 měsíce. Avšak oproti předešlé možnosti nebudete mít nárok na odstupné.

Máje ještě možnost, že pokud Vás ani do 15 dnů od předložení lékařského posudku (a to i v případě pokud Vám již běží výpovědní lhůta), zaměstnavatel nepřevede na jinou práci, máte  právo okamžitě zrušit pracovní poměr. V tom případě vám bude příslušet odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Vůči lékaři, který Vám nechtěl vydat nový posudek o Váši způsobilosti k výkonu této práce, můžete podat stížnost, v tomto případě nejlépe ke krajskému úřadu. Více o stížnostech naleznete zde.

Vaše Férová nemocnice

20.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS