Žádost o invalidní důchod + změna lékaře

Dobrý den, prosím o rady. Jak mám postupovat, když nesouhlasím s rozhodnutím posudkového lékaře? Jsem v pracovní neschopnosti od 15. 12.2008 v péči psychiatra. V říjnu 2009 po operaci karpálního tunelu levé ruky a v lednu 2010 pravé ruky. Mám vysoký tlak a trpím samovolným spouštěním krve z nosu. Mám jednu ledvinu - po operaci v roce 2004, a cukrovku, kterou praktická lékařka neléčí - léky neberu a naposledy byly odběry v lednu před operací. V listopadu 2009 jsem žádala o prodloužení podpůrčí doby z důvodu lednové operace (žádost přijata), v únoru jsem žádala opět z důvodu doléčení (žádost přijata). Mezitím nastaly komplikace a bolesti zápěstí a prstů a ke všemu se přidaly bolesti kolena a kotníku. Lékař EMG mě doporučil k ortopedovi. 14. 6. 2010 mi končí prodloužení podpůrčí doby a proto jsem žádala znovu o prodloužení, které mi bylo zamítnuto. Všechny důvody jsem v žádosti uvedla. Posudkový lékař mi řekl, že jizva je zhojená a není proto důvod k prodloužení. Nebral ohled na bolesti a ani to, že na ortopedii jsem objednaná na 28. 5. 2010. Pracuji jako prodavačka v potravinách a posudkový lékař mi řekl, že když mi to v zaměstnání nepůjde, mám se registrovat na úřad práce. Prý si nemohu zažádat o invalidní důchod z prodloužení, musím nejprve nastoupit do zaměstnání. Připadá mi to trošku hloupé, ukončit PN a pak žádat o ID. Zpráva od lékaře neurologie zní: „Minimálně ještě dva měsíce klidový režim, poté možná aptibilita, ale ne do provozu s prokazatelně nadlimitní zátěží HKK.“ Proto se na Vás obracím a prosím o radu. Vím, že ze zákona mohu o prodloužení podpůrčí doby žádat 4x po 3 měsících a pokud se zdravotní stav nelepší mohu žádat o invalidní důchod. Takto mě informovala pracovnice OSSZ, ale nevím, zda je to možné. Také mám dotaz ohledně praktické lékařky. Mohu v této situaci přestoupit k jinému lékaři? Myslím si, že moji léčbu zanedbává, mám často bušení srdce, tlak na hrudi a motolice. Pani doktorka o všem ví, ale na vyšetření mě nepošle. Velice děkuji za brzkou odpověď. Vím, že toho máte hodně, ale jsem bezradná.

máte pravdu, že ze zákona můžete žádat o vyplácení dávek nemocenského pojištění i po skončení podpůrčí doby. Výplata dávek může být Okresní správou sociálního zabezpečení prodloužena maximálně o tři měsíce, ale postup lze opakovat. Celkem tak můžou být dávky nemocenského pojištění vypláceny až po dobu 350 dnů od uplynutí podpůrčí doby (je tedy skutečně možné žádat až čtyřikrát).

Jako právníci nejsme bohužel schopni posoudit Váš zdravotní stav. Nemůžeme tedy říci, zda lékař měl důvod Vaši žádost o prodloužení výplaty dávek zamítnout. O invalidní důchod ale lze žádat i za doby trvání Vaší pracovní neschopnosti. Do zaměstnání nastupovat nemusíte.

Lékaře můžete změnit i v průběhu pracovní neschopnosti. Práva na změnu lékaře můžete využít jednou za tři měsíce. Podmínkou je, aby Váš nový lékař měl uzavřenou smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou. Vaše lékařka má povinnost nově zvolenému lékaři předat veškeré potřebné informace z Vaší zdravotní dokumentace.

26.5.2010