Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Žádost o invalidní důchod

Dobrý den,

dne 18. 3. 2009 mi byla vystavena neschopenka kvůli bolestem zad. Do toho se přidaly psychické problémy – diagnóza periodická depresivní porucha, současná fáze středně těžká deprese F33.1. S těmito výsledky jsem šla ke svému obvodnímu lékaři a ten mi dočasnou pracovní neschopnost ukončil k 30. 6. 2009 s tím, že pokud se necítím, mám se nahlásit na pracovní úřad. Od. 1. 7. 2009 mi byla vystavena pracovní neschopnost na úraz kolena, jednalo se o oboustranný meniskus, podstoupila jsem dokonce artroskopii. V současné době jsem stále v pracovní neschopnosti, ale můj ošetřující lékař mi ji chce ukončit kvůli tomu, že jako uchazeč o zaměstnání nemám na pracovní neschopnost nárok. Neustále mi přetrvávají bolesti zad, při rentgenovém vyšetření mi byla zjištěna mírná esovitá skoliosa Th páteř, obratle od Th 7 distálně přemoštěny souvislými ventrálními i levostrannými lateostofyty při pokročilé spondylose hyperstotického typu. Podpůrčí dobu v nezaměstnanosti jsem byla v pracovní neschopnosti a nyní jsem bez jakéhokoliv příjmu. Chtěla bych vědět, zda můžu požádat alespoň o částečný invalidní důchod a pokud ano, zda mám nějakou šanci ho získat.

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

jako právníci nejsme schopni posoudit, zda je Váš zdravotní stav splňuje podmínky pro vznik invalidního důchodu. V každém případě od 1. 1. 2010 proběhla změna v zákoně o provádění a organizaci sociálního zabezpečení. Nyní lze získat invalidní důchod pouze po splnění následujících podmínek:
-         pojištěnec ještě nedosáhl věku 65 let
-         pojištěnec je invalidní v prvním, druhém nebo třetím stupni invalidity
-         pojištěnec získal potřebnou dobu pojištění nebo jeho invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání
-         pojištěnec nesplnil podmínky pro přiznání starobního důchodu
-         pojištěnec nedosáhl ještě důchodového věku, pokud mu byl starobní důchod přiznán.

Rovněž již neexistuje pojem částečný a plný invalidní důchod, je možné být pouze v prvním, druhém nebo třetím stupni invalidity. Žádost o invalidní důchod se podává na formuláři místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která posoudí Váš zdravotní stav.
Bližší informace a formuláře naleznete např. na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Vaše Férová nemocnice

28.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS