Vycházky v pracovní neschopnosti

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a potřebuji neomezené vycházky. Já jsem sama s dvěma dětmi a v domácnosti mám plně invalidní matku s průkazem ZTP/P. Jsem jediná, kdo může zajistit chod domácnosti. Děti vozím do školky a školy. Děkuji.

o povolení a rozsahu vycházek v době dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje pouze Váš ošetřující lékař. Neexistuje žádný právní předpis, který by lékaři zakazoval (nebo naopak nařizoval) dát osobě v dočasné pracovní neschopnosti celodenní (neomezené) vycházky.

Obraťte se tedy se svou žádostí na ošetřujícího lékaře a pokuste se s ním domluvit.

Pokud Vám nevyhoví, můžete vyžadovat vydání jeho zamítavého rozhodnutí. Proti tomuto rozhodnutí pak můžete do 3 dnů od jeho obdržení podat návrh na přezkoumání prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení (nemá-li ošetřující lékař vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři).

Jestliže Vašemu návrhu nebude vyhověno, měl by být postoupen do 5 dnů jako odvolání orgánu, který zdravotnické zařízení zřídil, nebo registroval (nejčastěji krajský úřad, nebo ministerstvo zdravotnictví). Ten pak Váš návrh buďto zamítne, nebo zruší napadený lékařský posudek a vrátí věc zdravotnickému zařízení k novému rozhodnutí.

Obdobný dotaz jsme již v naší poradně řešili např. zde.

31.8.2010