Vycházky a jejich nedodržení

Dobrý den, mám následující dotaz. Od ledna jsem v pracovní neschopnosti. Zlomenina kotníku, operace a zpevnění pomocí drátu. Žádala jsem obvodní lékařku o povolení prodloužených vycházek. Dostalo se mi odpovědi, že se musí žádat na OSSZ, kam také napsala žádost. Do jaké doby mi musí přijít vyrozumění? Už je to týden. Jak mám reagovat, když mi přijde zamítavá odpověď? Mám devítiletou dceru a potřebovala bych ji občas doprovodit do lékařského zařízení/např. k paní zubařce/. Jak by reagovala kontrola PN kdybych nebyla doma? Dítě přece nemohu pustit samotné. Děkuji za odpověď.

Vaše lékařka neměla pravdu, když Vás odkázala na OSSZ, otázku délky a rozsahu vycházek má plně v kompetenci Váš ošetřující lékař. Pokud tedy chcete vycházky prodloužit, musíte požádat lékaře. Záleží ale jen na lékaři, jak rozhodne a zda Vám vyhoví.

Pokud Vám lékař prodloužení vycházek nepovolí, musí na Vaši žádost vydat rozhodnutí o tomto nepovolení. Když budete považovat postup lékaře za bezdůvodný a nesprávný, můžete podat proti jeho rozhodnutí opravný prostředek – návrh na přezkoumání lékařského posudku. Lze jej podat do 3 dnů ode dne jeho prokazatelného obdržení. Tento návrh však nemá odkladný účinek, to znamená, že rozhodnutí lékaře platí ode dne vystavení. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.

Co se týče kontroly, v případě, že Vás nezastihne doma, nechá Vám ve schránce oznámení nebo Vám později přijde poštou záznam o porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Poté bude nutno dostavit se k projednání na příslušnou OSSZ a tam byste sice mohla uvést důvod Vaší nepřítomnosti a doložit potvrzení od lékaře či zubaře dcery, nelze ale odhadnout, jak to OSSZ posoudí. Je možné, že Vám tyto důvody neuzná z důvodu, že jste si mohla pro dceru zajistit jiný doprovod. Pokud potom OSSZ dojde k závěru, že došlo k porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, mohou Vám nemocenskou dočasně snížit nebo zcela odejmout, případně uložit také pokutu do výše 20 000 Kč.

Více informací o tom, jak OSSZ takovéto situace posuzuje, Vám možná poskytne přímo příslušná OSSZ, kontakt na ni najdete zde.

7.6.2010