Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

ukončení pracovní neschopnosti a stížnost na posouzení úrazu

Přečetla jsem si zde cenné ponaučení a jsem vděčná za informace, které jsou zde celkem podrobně vypsány.

Chtěla bych poprosit o radu co se týče mého případu. Jsem ještě stále v pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě, 14 dní před závažnou pátou operací bederní páteře, kdy se jedná o prasklý šroub, výměnu ploténky a stabilizaci dalšího obratle. Upadla jsem v pracovní činnosti a lékař, kde jsem po službě šla na rentgen beder prasklý šroub na snímku neviděl. A tak jsem za pomoci ambulance bolesti úspěšně chodila s prasklým šroubem rok do práce a zároveň ošetřovala své pacienty, než se zdravotní stav zhoršil do té míry, že jsem již nebyla schopna pracovat - uvažuji nad Vaší radou podat stížnost, ale i žádost o mimosoudní vyrovnání, vzhledem k tomu, že promlčecí lhůta 3 roky od úrazu ještě neuplynula. Byla bych s povděkem za Vaše vyjádření k prvnímu bodu mých problémů s neuznaným pracovním úrazem, který jsem v práci nesepsala vzhledem k "negativnímu" výsledku lékaře, který pochybil. Dále jsem na pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě 150 dnů a posudkový lékař uznal, že 14 dní před operačním výkonem výše popsaným mi odebere nemocenské dávky a udělá ze mne uchazeče o zaměstnání. Nevěřila jsem vlastním uším, když jsem posudkovému lékaři nafotila veškerou dokumentaci ohledně operačního výkonu, který se bude konat za 14 dní, že mě pošle před operací páteře na úřad práce a zastaví dávky nemocenské. Poukazoval na zákon 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, § 59-písmene "i", že již nejsem pojištěncem, ale uchazečem. Můj dotaz zní, zda může lékař posudkové služby odebrat dávky nemocenské 14 dní před operací páteře a poslat člověka s prasklým šroubem v bederní oblasti na úřad práce, jen proto, že byl na pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě??? Děkuji za odpověď.

modroocko.36

Odpověď:

Dobrý den,

opravným prostředkem proti rozhodnutí lékaře o uznání nebo ve vašem případě neuznání pracovní neschopnosti je podle zákona o specifických zdravotních službách návrh na přezkoumání lékařského posudku, který se podává ošetřujícímu lékaři, který o neschopence rozhodl. Tento návrh můžete podat pouze do deseti dnů od obdržení rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, či rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Každopádně, pokud lékař nevyhoví Vaší žádosti a ukončí Vaši pracovní neschopnost, tak v mezidobí musíte nastoupit do práce.

S argumentací lékaře, který tvrdí, že podle zákona o nemocenském pojištění, § 59 písmene i, vám musí zastavit vyplácení dávek nemocenské, nesouhlasíme. Posíláme vám znění tohoto paragrafu: "Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti pojištěnce, jestliže vyšetřením zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, vznikla-li dočasná pracovní neschopnost v ochranné lhůtě nebo trvá-li dočasná pracovní neschopnost po skončení dosavadní pojištěné činnosti, a to i když pojištěnec není uchazečem o zaměstnání." Na uznání nebo neuznání pracovní neschopnost tedy podle zákona nemá vliv jestli jste zaměstnaná nebo ne. Vše záleží pouze na vašem zdravotním stavu.

K posouzení pracovního úrazu vám doporučujeme poradit se s lékařem, kterému důvěřujete a získat od něj zprávu o špatném posouzení vašeho zdravotního stavu. Bohužel nejsme lékaři, jenom právní poradna, a tak nemůžeme posuzovat váš zdravotní stav.

Můžete si také na postup lékaře stěžovat. O stížnostech najdete více zde. Stížnost můžete podat

  • Poskytovateli zdravotních služeb, proti kterému směřuje, tedy lékaři nebo vedoucímu zdravotnického zařízení (např. ředitel nemocnice). Pokud osoba, která podala stížnost poskytovateli, s jejím vyřízením nesouhlasí, lze podat stížnost.
  • Správnímu orgánu, který poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb
  • Dle jiných právních předpisů než je zákon o zdravotních službách, teda např. České lékařské komoře nebo (pouze pokud se stížnost týká lékaře; typicky v případech porušení profesní etiky).

Pokud máte za to, že vám postupem lékaře vznikla újma, můžete se pokusit o mimosoudní vyrovnání, nebo vše vymáhat soudní cestou.

O mimosoudní vyjednávání s nemocnicí se můžete pokusit buď sama, nebo s pomocí advokáta, který se specializuje na medicínské právo a který Vám rovněž pomůže odhadnout šance na úspěch. Zastoupení advokátem má pro Vás výhodu v tom, že jednání bude na odborné úrovni a lze očekávat, že i lékař nebo nemocnice budou věc brát vážně.

Pokud chcete jednat sama, můžete žádost o mimosoudní finanční vyrovnání formulovat prostřednictvím dopisu (nejlépe zaslaného doporučeně), ve kterém vylíčíte všechny rozhodné skutečnosti, které ke škodě vedly, odůvodníte rozsah požadovaného odškodnění a případně přiložíte důkazy Vašich tvrzení.

Vaše Férová nemocnice

20.11.2012

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS