Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ukončení neschopenky

Dobrý den, od 20. 9. 2010 marodím s karpálním tunelem na pravé ruce. Pět měsíců mě lékaři zkoušeli léčit, ale bezúspěšně a problém vyvrcholil operací 24. 2. 2011. Můj neurolog mi předepsal naprostý klid zápěstí a doporučil ještě minimálně tři měsíce po operaci PN. Moje obvodní lékařka ale tvrdí, že po půl roce (což je teď) musí neschopenku ukončit, jinak mám žádat o invalidní důchod. Co kdybych byla na operaci včera, také mě pošle zítra do práce, jen proto, že už marodím půl roku? Podotýkám, že jsem sice pracovala u pc, ale z doslechu vím, že na mém místě je již jiný zaměstnanec a mně nabídnou místo do skladu nebo do výroby (nosit přepravky s deseti kily), což minimálně tři měsíce nesmím a i potom mám ruku rok šetřit. Jak se mám bránit? Může tedy neschopenku ukončit obvodní lékař a napsat ji hned neurolog? Nebo může neurolog neschopenku převzít a pokračovat v ní?

martasm11

Odpověď:

Dobrý den,

po půl roce, tedy po 180 dnech, trvání dočasné pracovní neschopnosti má lékařka povinnost ukončit pracovní neschopnost, pokud je váš zdravotní stav stabilizovaný (tudíž nemusíte být plně vyléčena). Pokud si však myslíte, že váš zdravotní stav není stabilizován, tak si rozhodnutí lékařky o ukončení pracovní neschopnosti vyžádejte písemně. 

Pokud máte za to, že posouzení dočasné pracovní neschopnosti vaší ošetřující lékařkou není správné, můžete do tří dnů ode dne obdržení posouzení podat návrh na přezkoumání. K návrhu na přezkoumání doporučujeme připojit i kopii zprávy neurologa, který vám doporučil klid minimálně tři měsíce po operaci. Návrh se podává prostřednictvím ošetřující lékařky k vedoucímu zdravotnického zařízení, t. z. že návrh musíte adresovat vedoucímu zdravotnického zařízení, ale odevzdat ho musíte ošetřující lékařce, která ho předá dál. (Pokud lékařka nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřující lékařce.)

Jestliže vedoucí (případně přímo ošetřující lékařka) návrhu nevyhoví, postoupí jej do pěti dnů příslušnému správnímu úřadu. Tím je ten orgán, který zdravotnické zařízení zřídil nebo registroval. Většinou se jedná o krajský úřad nebo ministerstvo zdravotnictví.

Ten odvolání buď zamítne, nebo posouzení zruší a vrátí k vydání nového nebo doplňujícího.

Potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti vydává ošetřující lékař. Tudíž dokud byste jako pacientka byla vyšetřována, léčena a zvána na kontroly specialistou příslušné odbornosti (např. právě zmíněným neurologem), je tento specialista ošetřujícím lékařem a může vám vypsat potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti. Pokud však už léčení zabezpečuje vaše obvodní lékařka, tak neurolog vám "neschopenku" vypsat nemůže. Někdy je těžké určit, kdy je ještě lékař ošetřujícím lékařem a kdy už ne. Někdy můžou jednu osobu léčit i dva lékaři. Svého neurologa proto můžete zkusit požádat o vypsání nové "neschopenky", resp. o převzetí stávající (co by bylo pro vás výhodnější z hlediska pobírání nemocenské). Pokud neurolog  odmítne učinit (což se může stát proto, že skutečně není ošetřujícím lékařem nebo jen proto, že si chce ušetřit papírování), můžete následně zvolit postup popsaný výše (tedy podat návrh na přezkoumání).

Vaše Férová nemocnice

6.4.2011

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS