Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Sebepoškozování

Dobrý den, prosím o radu. Já trpím už asi 3 roky sebepoškozováním. Jako malá jsem byla vždycky  tichá, ale mám tři bratry, ti mě strašili atd. Ve škole mě šikanovali žáci. Pak na učilišti to bylo v pohodě, měla jsem kámoše atd. Ale taky jsem začala pít alkohol a měla jsem kluky. Teď už jsem vyučená, ale zbytečně dělám jinou práci,  kterou bych nikdy nedělala. Jenže nikde zrovna nepřibírají. Na Nový rok jsem sestřenici (je to moje nej kámoška) řekla, že trpím sebepoškozováním. Snažila jsem se už neřezat, ale včera mi sestřenice napsala přes icq, že udělala něco špatného, a že to chce udělat znovu. Má problémy,  chodí s mým bráchou a rodina jím zakázala se stýkat.  Mému bráchovi vyhrožují, že mu zničí život.  Napsala mi, že se pořezala na zápěstí. Tak, a teď se mi to vrátilo, a zase se řežu. Kdybych jí to neřekla, tak by to neudělala! Nesnáším se ! Prosím o radu, jak jí mám přemluvit, aby se už neřezala? Stačí, že se řežu já! Předem moc děkuji. Za nás obě.

Odpověď:

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} a:link, span.MsoHyperlink {color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {color:purple; text-decoration:underline; text-underline:single;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Dobrý den,

doporučujeme Vám oběma vyhledat odbornou pomoc. Na sebepoškozování se rychle vyvíjí závislost, a pokud byste se snažily vyléčit samy, mohly byste si ještě více ublížit.

Zkuste se obrátit na nějakého psychologa či terapeuta, v některých případech je vhodná psychiatrická péče (pomocí léků). Terapie bývá zaměřena na práci s emocemi a jejich zvládání. Můžete se obrátit např. na krizové centrum pro děti a mládež Spondea, které provozuje nonstop krizové centrum pro mladé lidi do 26 let věku na číslech 608 118 088 a 541 235 511 nebo chatové poradenství, více zde.

Nebojte se a nestyďte požádat odborníky o pomoc, pokud Vás něco trápí a potřebujete poradit.

Mnoho zdaru

Vaše Férová nemocnice

 

7.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS