Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Rizikové těhotenství

Dobrý den. Prosím, mám dotaz. Jsem teďka ve fázi umělého oplodnění a během týdne proběhne transfer. V práci jsem dostala výpověď, jelikož je nedostatek práce. Můžete mně poradit, jestli je pro mě nejlepší jít marodit na rizikové těhotenství? Ale ještě není jisté, jestli se to vůbec povede.

Odpověď:

Dobrý den,

v naší poradně řešíme dotazy týkající se práv pacientů, výpočtem výše nemocenského a podpory v nezaměstnanosti se bohužel nezabýváme. Můžeme Vám však poskytnout obecné informace o dočasné pracovní neschopnosti a možném postupu v této situaci. 

V úvahu přicházejí dvě možnosti. Je možné požádat Vašeho ošetřujícího lékaře, aby rozhodl o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, nebo lze po skončení výpovědní lhůty nastoupit na úřad práce.
O dočasné pracovní neschopnosti z důvodu vždy rozhoduje ošetřující lékař. Těhotenství tak automaticky neznamená vznik pracovní neschopnosti. Záleží vždy na individuálním posouzení ohrožení matky a plodu konkrétní vykonávanou prací, nakolik jde o rizikové těhotenství apod. Podrobněji jsme se této otázce věnovali v tomto již zodpovězeném dotazu.

Jestliže ošetřující lékař konstatuje vznik dočasné pracovní neschopnosti, vznikne Vám nárok na vyplácení dávek nemocenského. Tyto dávky Vám přitom budou vypláceny i po skončení pracovního poměru (po skončení výpovědní lhůty),  nanejvýš ale po dobu 380 dnů.

Podmínkou pro výplatu dávek je pouze to, aby dočasná pracovní neschopnost vznikla ještě za trvání pracovního poměru (během výpovědní lhůty), popř. v tzv. ochranné lhůtě (7 dnů po jeho skončení). Pracovní neschopnost vzniklá po skončení pracovního poměru zbavuje pouze povinností spojených např. s návštěvami úřadu práce, nezakládá však již nárok na dávky.

Pokud lékař o vzniku dočasné pracovní neschopnosti nerozhodne, je ještě možné podat návrh na přezkoumání tohoto rozhodnutí.

Jestliže skončí pracovní poměr a do této doby nedojde ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti, bude třeba obrátit se na úřad práce. Za předpokladu splnění dalších zákonných podmínek Vám v takovém případě vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců.

Vaše Férová nemocnice

31.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS