Renta a invalidni důchod

již od roku 2010 jsem vedena na Úřadu práce a pobírám rentu za nemoc z povolaní (umělé klouby na palci horní končetiny pravé i levé ruky). Celý rok 2011 až do dnešního dne jsem na neschopence u Úřadu práce, kde již nedostávám žádnou podporu. Je mi 53 roků a můj zdravotní stav se zhoršil, tak mi lékařka navrhla zažádat si o invalidní důchod, jelikož žádnou práci neseženu, celý život jsem pracovala manuálně. Chtěla jsem se zeptat, pokud by mi uznali invalidní důchod, jak se bude počítat renta.

Děkuji za odpověď

vojta

náhrada za ztrátu na výdělku (tedy Vámi zmiňovaná renta) Vám přísluší ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.

Pokud by Vám byl přiznán invalidní důchod, budete dostávat rentu pouze v té výši, aby vám dorovnala výši Vašeho výdělku před zjištěním nemoci z povolání. Tedy pokud by Váš předchozí výdělek byl vyšší nebo stejný jako invalidní důchod, Váš příjem by se oproti dnešku nezměnil. Pokud by byl invalidní důchod vyšší, než bývala Vaše mzda, dostávala byste pouze invalidní důchod a rentu už ne.

Další související informace se můžete dočíst i v tomto článku.

29.10.2012