Přeřazení do nižšího stupně invalidity

Dobry den, prosim o radu jak postupovat a kam se obratit.V roce 2009 1.6.mi byl priznan plny invalidni duchod kvuli nemoci CHOPN 4.STUPNE. Jelikoz od 1.1.2010 jsou tri stupne invalidity, bylo mi zaslano oznameni, ze od 1.1.2010 spadam do 3. stupne invalidity. Oznameni prislo z Prahy. Dnes jsem byl pred komisi a posudkova lekarka mi oznamila, ze spadam do 2. stupne. Muj zdravotni stav se nezlepsil a ani nemam nadeji na zlepseni, nebot je tam stredne tezka rozedma plic a podobne. Myslite, ze posudkova lekarka postupovala spravne? Dekuji za odpoved.

to, zda posudková lékařka postupovala správně, bohužel nejsme schopni posoudit, protože nejsme lékaři, ale pouze právníci zabývající se zdravotnickým právem.

Stupeň invalidity se odvíjí podle toho, o kolik procent poklesla Vaše pracovní schopnost.

Jestliže pracovní schopnost pojištěnce klesla:
•    nejméně o 35 % a nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně
•    nejméně o 50 % a nejvíce o 69 %, jde o invaliditu druhého stupně
•    nejméně o 70 %, jde o invaliditu třetího stupně.

Takzvané procentní míry poklesu pracovní schopnosti jsou pro jednotlivé choroby stanoveny v příloze vyhlášky č. 359/2009 Sb., jejíž plné znění naleznete například zde.

Většinou jsou stanoveny jako určité rozpětí (například 60% - 80%), čímž je dána posudkovému lékaři možnost stanovit přesnou procentní míru s ohledem na konkrétní případ. Je tedy možné, že posudkový lékař dospěl k závěru, že Váš zdravotní stav omezuje Vaši pracovní schopnost v menší míře než v minulosti a snížil tak procentní míru poklesu pracovní schopnosti tak, že již spadá do 2. stupně invalidity. Své rozhodnutí by ale měl v posudku důkladně odůvodnit.

Proti rozhodnutí o důchodu můžete podat námitku. Informace o podávání námitek naleznete na stránkách ČSSZ - zde.

11.5.2010