Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Přepočítání výše invalidního důchodu

Dobrý den. Jsem v plném invalidním důchodu a občas si dle svého aktuálního zdravotního stavu něco přivydělávám. Někde jsem četla, že v takovém případě lze po určité době (myslím 5 let) požádat o přepočítání výše invalidního důchodu, kde se pak bere v úvahu i částka přivydělaná. Je to tak? Nejsem si jistá, ani už nemohu dohledat kde jsem to četla. Pokud to lze, pak tedy na koho se obrátit? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

současná právní úprava v zákoně č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění neumožňuje provádět přepočet plného invalidního důchodu. Skutečnost, že vedle  plného invalidního důchodu vykonáváte ještě  zaměstnání nemá na výši Vašeho invalidního důchodu vliv. Do osobního vyměřovacího základu se totiž nezapočítávají tzv. vyloučené doby a mezi tyto doby patří i doby pobírání plného invalidního důchodu. Vámi dosahované příjmy budou případně zohledněny až v návaznosti na přiznání důchodu starobního.

Odbornou pomoc ve věcech důchodového pojištění jsou povinny poskytovat občanům okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), v Praze Pražská správa sociálního zabezpečení (PSSZ) a její územní pracoviště, v Brně Městská správa sociálního zabezpečení (MSSZ) a její územní pracoviště. Příslušnost úřadu se řídí podle místa trvalého bydliště. Činnost OSSZ a PSSZ řídí a kontroluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která také rozhoduje o nároku na důchody, jejich výši a výplatě.

Vaše Férová nemocnice

2.8.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS