Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Přechod z nemocenské do invalidního důchodu

Dobrý den, prosím o radu, jestli mám nebo nemám žádat o důchod. Za týden vyprší roční marodění a nejsem vyléčená. Během roku se zjistilo, že se vrátilo onemocnění štítné žlázy (před sedmi lety jsem byla na operaci), dále marodím s krční i bederní páteří, na CT zjištěny vyhřezlé plotýnky 3 mm, v lednu operace levé ruky, a ještě únavový syndrom. Byla jsem s malou čtyři roky doma, pobírala rodičovskou, a pak jsem nastoupila do fabriky na dvanáctky. Tam začaly problémy s páteří a jednou po noční jsem z postele nevstala vůbec. Od té doby mě brní jedna končetina, mám bolesti celé páteře. V noci se budím, někdy si vezmu prášky na spaní. Posledních několik měsíců doma nic neudělám, jen spím, kvůli dětem aspoň uvařím. Jednoduše nezvládnu návrat do práce, žádnou činnost nezvládám, co mám dělat? Na nemocenskou už nárok prý nemám. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

jako právníci nejsme schopni odhadnout, nakolik Váš zdravotní stav neumožňuje vykonávat žádnou práci, to přísluší lékařům. Výplatu nemocenské je možné prodloužit, a to až o další rok. Ovšem za předpokladu, že v krátké době pracovní schopnost znovu nabudete. Písemná žádost o prodloužení nemocenské se v takovém případě podává na OSSZ.

Pokud by se zjistilo, že v krátké době doléčena nebudete a Váš zdravotní stav bude stabilizovaný, jedná se již dlouhodobou zdravotní nezpůsobilost a Vám vzniká nárok na invalidní důchod.

Od 1. 1. 2010 přitom došlo k podstatným změnám v posuzování nároků na důchod. Zákon pro získání invalidního důchodu stanoví tyto podmínky, které musí být splněny zároveň:

  • pojištěnec ještě nedosáhl věku 65 let;
  • pojištěnec je invalidní v prvním, druhém nebo třetím stupni invalidity;
  • pojištěnec získal potřebnou dobu pojištění nebo jeho invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání;
  • pojištěnec nesplnil podmínky pro přiznání starobního důchodu;
  • pojištěnec nedosáhl ještě důchodového věku, pokud mu byl starobní důchod přiznán.

Bližší informace a formuláře naleznete např. na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Vaše Férová nemocnice

19.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS