Právo na vycházky

Dobrý den . Mám dotaz ohledně toho, že jsem po operaci rakoviny tlustého střeva . Ještě mně čeká chemoterapie a chtěl bych vědět, jestli mám nárok na neomezené vycházky. Můj lékař mně tvrdí, že je nemůže napsat, že se to mohlo dřív..

o povolení vycházek nebo změně jejich rozsahu a doby rozhoduje Váš ošetřující lékař na základě Vašeho zdravotního stavu. Je jenom na něm, aby posoudil, zda při Vaší nemoci je vhodné aby a v jaké době jste měla povolené vycházky. V žádném předpise není ani stanoveno, že by se k určité nemoci vztahoval určitý počet hodin vycházek.

Můžete svého lékaře požádat o změnu režimu, resp. o povolení vycházek. Pokud Vám lékař nevyhoví a podle Vašeho názoru bude tento jeho postup bezdůvodný a nesprávný, můžete podat proti jeho rozhodnutí opravný prostředek – návrh na přezkoumání lékařského posudku. Návrh se podává prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. (Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři.)

Návrh lze podat do 3 dnů ode dne prokazatelného obdržení rozhodnutí lékaře o vycházkách. Tento návrh však nemá odkladný účinek, to znamená, že rozhodnutí lékaře platí ode dne vystavení. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.

Situace se dá řešit i v rámci svobodné volby lékaře. Můžete se pokusit najít si jiného lékaře, který Vám ve stanovení vycházek vyjde vstříc.

1.5.2010