Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Praktický lékař odmítá vést neschopenku po operaci

Dobrý den, prosím o radu. Na začátku ledna jsem nastoupila do nemocnice na operaci, kde mi vystavili neschopenku. Pustili mě domů asi po týdnu s tím, že si mám zajít nejpozději do 3 dnů ke svému obvodnímu lékaři. Jenže zde nastal problém. Když jsem mu volala, tak mi řekl, že mě má na starosti ten, kdo mi vystavil neschopenku. Odmítl mě s tím, že když mě vezmě do péče, hrozí mu pokuta 50.000,-. Ke konci ledna jsem jela opět do nemocnice s tím, co mi řekl obvodní lékař. Tam mi ale sdělili, že to, co mi sdělil lékař, není pravda. Můžete mi říct, co mám dělat? Jak to tedy je? K jakému lékaři mám zajít, aby mi vystavil lístek na peníze? Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

evidenci o dočasné pracovní neschopnosti (neboli neschopenku) vede podle zákona ošetřující lékař. Ošetřujícím lékařem se rozumí lékař nebo zdravotnické zařízení, které poskytuje pacientovi ambulantní nebo ústavní péči. Dokud je tedy pacient ošetřován, léčen a zván na kontroly specialistou (např. chirurgem v nemocnici), je ošetřujícím lékařem tento specialista, který také vede evidenci o dočasné pracovní neschopnosti. Pokud už ale léčba a kontroly specialistou nejsou nutné, ale ještě je stále potřebné doléčení a kontroly, které je schopen v rámci své odbornosti zajistit praktický lékař, předá specialista práce neschopného pacienta do péče praktického lékaře. Ten se tak stává ošetřujícím lékařem a má povinnost vést i evidenci dočasné pracovní neschopnosti.

Jakou péči je v rámci své odbornosti praktický lékař schopen zajistit, je dáno jeho odbornou kompetencí tak, jak ji získal při studiu. Záleží proto na tom, jestli má lékař dostatečné vzdělání na to, aby poskytoval potřebnou  pooperační péči. Ve Vašem případě specialisté v nemocnici přímo doporučili, aby Vám další péči poskytoval praktický lékař, s nejvyšší pravděpodobností tedy tato pooperační péče bude v jeho odborné působnosti.

Problém není ani ve vedení evidence dočasné pracovní neschopnosti. Jestliže je totiž lékař dostatečně způsobilý k poskytování potřebné péče, je jeho povinností Vám ji poskytovat a vést i evidenci dočasné pracovní neschopnosti a vystavovat tzv. „lístky na peníze“. Obávané pokutě, o které hovoří Váš lékař, by se vystavoval naopak v případě, že by vést evidenci o dočasné pracovní neschopnosti odmítl.

Pokud se Vám obvodního lékaře nepodaří přesvědčit, aby o Vás převzal do péče a vedl Vám evidenci pracovní neschopnosti, upozorněte ho, že se touto problematikou zabývalo také ministerstvo zdravotnictví, které správnost výše popsaného postupu ve svém vyjádření potvrdilo. Jestliže by ani toto vysvětlení nepomohlo a lékař Vás i nadále odmítal, můžete na lékaře podat stížnost k okresní správě sociálního zabezpečení příslušné podle místa lékařovy ambulance a žádat rychlé zjednání nápravy. Můžete také podat stížnost k registrujícímu orgánu (obvykle krajský úřad). Pokud Vám lékař svým neoprávněným jednáním způsobil škodu (např. cestovné do nemocnice), máte právo od něj požadovat náhradu těchto nákladů.

Vaše Férová nemocnice

26.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS