Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pracovní omezení při pobírání invalidního důchodu

Dobrý den, můj přítel je po dvou infarktech a po operaci má cévní bypass. Podniká v pohostinství a ubytování, vlastní kemp, který je výnosný jen v sezoně. Má nárok jako podnikatel na ČID, aniž by to ohrozilo jeho podnikatelskou činnost? Na koho by se měl v tomto případě obrátit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

děkujeme za projevenou důvěru, zabývali jsme se Vaším dotazem týkajícím se nároku na invalidní důchod.

Od 1. 1. 2010 je účinná nová právní úprava týkající se invalidního důchodu (zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění). Jednou ze změn je odlišná koncepce u invalidního důchodu. Již se nerozlišuje plný invalidní důchod a částečný invalidní důchod, existuje pouze jeden tzv. invalidní důchod a výše důchodu se liší podle toho, do které ze tří kategorií pojištěnec spadá. Do které z těchto tří kategorií spadá Váš přítel musí však posoudit posudkový lékař určený okresní správou sociálního zabezpečení.

K tomu, aby Vašemu příteli mohl být přiznán invalidní důchod musí splnit dvě podmínky:

  • Musí mít dlouhodobě sníženou pracovní schopnost (posudkový lékař to určí procentuelně a podle toho určí i stupeň invalidity).
  • Musí splňovat potřebnou dobu důchodového pojištění – předpokládáme, že Váš přítel je starší 28 let, a tudíž si musí pojištění platit alespoň po dobu 5 let (za posledních 10 let).

Co se týče pracovního omezení, tak je pouze na Vašem příteli, jak svůj zbylý pracovní potenciál využije. Přímo ze zákona žádné omezení nevyplývá. Z hlediska zákona není rozhodující, zda je osoba OSVČ nebo zaměstnanec. K této věci podala vyjádření JUDr. Pelikánová, vedoucí metodického oddělení úseku sociálního pojištění České správy sociálního zabezpečení – to si můžete přečíst na webových stránkách Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o. s.

Naše poradna se však zabývá zdravotnickým právem a Váš dotaz se týká práva sociálního zabezpečení, proto přikládáme kontakt na informační středisko České správy sociálního zabezpečení. Sem se můžete obrátit se svými dalšími dotazy.

Vaše Férová nemocnice

21.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS