Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pracovní neschopnost v nezaměstnanosti

Jsem půl roku v prac. neschopnosti. Rozvázala jsem pracovní poměr, jelikož jsem v práci měla nevyhovující podmínky vzhledem k mým zdravotním potížím. K praktickému lékaři jsem šla v ochranné době a ten mi vystavil neschopenku. Potíž je od samého začátku v tom, že jsem řekla pravdu lékaři, že jsem bez zaměstnání. Odešla jsem z dobře placené práce sama a chtěla jsem řešit hlavně zdraví, abych mohla nastoupit do nového zaměstnání zdráva. Když uplynul první měsíc mé prac. neschopnosti, tak paní lékařka řešila hlavně to, abych šla na úřad práce a marodila na podpoře. Je tento postup vůbec přijatelný a hlavně etický? Podotýkám, že mám pravou ruku před čtyřmi roky operovanou /tenisový loket/ a v prosinci 2009 mne uznali práce neschopnou pro tenisový loket nyní na druhé ruce. Právě jsem ukončila všechny rehabilitace a nyní mi vznikly další potíže gynekologické a urologické. Praktický lékař konstatoval, že jsem zaléčena a když gynekolog rozhodne, že mé potíže nevyžadují pracovní neschopnost, tak mne uschopní. Bohužel, nemám žádná podrobná vyšetření /hlavně urologická/ a nyní mám obavy, když mne uschopní a objeví se mi po vyšetřeních nějaká vážná nemoc, že nebudu brát žádné nemocenské dávky, jelikož jsem bez zaměstnání. Když se budu po ukončení PN hlásit na úřadu práce, tak mi mohou říci, že jsem dle lékařů zdráva a nemusím brát ani podporu. Velice Vás prosím o radu, jak mám dále postupovat, když můj zdravotní stav není v pořádku, abych nakonec nezůstala bez finančních prostředků. Podotýkám, že jsem po celý život poctivě pracovala, odmítala neschopenky a nyní si nesu takovéto následky. Nedávno mi lékař neomaleně řekl, že já už nikdy zdravá nebudu. Hodně mne toto vyjádření zasáhlo a vlastně jsem si uvědomila, že celá moje pracovní neschopnost byla poznamenána stresem z lékaře. Připadám si jako ten největší simulant a cítím velké ponížení. Jsem rozhodnutá co nejdříve změnit lékaře. Velice Vás prosím o brzkou odpověď co se týče mé pracovní neschopnosti. Děkuji a přeji hodně zdraví.

Odpověď:

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou reakci na Váš dotaz. Naše poradna je zahlcena dotazy, a tak nám odpovídání občas trvá déle, než bychom si představovali.

Bohužel nejsme specialisté na právo sociálního zabezpečení, tudíž Vám nemůžeme poskytnout komplexní odpověď na Váš dotaz.

Nárok na nemocenské Vám zůstane zachován pouze v případě, že hned tentýž den nebo následující den po skončení původní pracovní neschopnosti vznikne další dočasná pracovní neschopnost. V tom případě by se jednalo o pokračování pracovní neschopnosti, i když by šlo o pracovní neschopnost na základě jiné diagnózy. Pokud vznikne prodleva delší, nárok na nemocenské ztratíte. Jak postupovat v takovém případě (a na jaké dávky máte nárok), se můžete informovat na kterémkoliv úřadu práce, kde jsou povinni Vám poskytnout poradenské a informační služby v otázkách zaměstnanosti a sociální podpory. Další informace ohledně pracovní neschopnosti Vám také poskytnou na infolince České správy sociálního zabezpečení (tel. číslo 840 406 040).

Lékařka však nemá právo Vás nutit k tomu, abyste se šla zapsat v průběhu pracovní neschopnosti na úřad práce. Takové rozhodnutí je pouze na Vás, radami lékařky se řídit nemusíte.

Pokud se cítíte dotčena přístupem lékaře a považujete jej za neetický, můžete na něj podat stížnost k České lékařské komoře. Postup pro podávání stížností naleznete zde.

Co se týká Vašeho práva na změnu lékaře, podrobnosti naleznete v již zodpovězených dotazech, například zde.

Naskýtá se také otázka, zda Vaše zdravotní problémy nejsou spojeny s výkonem zaměstnání, tedy zda se nejedná o nemoc z povolání. V takovém případě byste měla nárok na náhradu ztráty na výdělku, na náhradu za ztížení společenského uplatnění a také případně na náhradu účelně vynaložených nákladů na léčení. Bližší informace o posuzování, zda jde o nemoc z povolání, naleznete v tomto zodpovězeném dotazu.

Vaše Férová nemocnice

14.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS