Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pracovní neschopnost pro nemoc sluchu a možnost dále pracovat nebo žádat invalidní důchod

Dobrý den. Od 27. 6. 2009 mi byla vystavena neschopenka z důvodu neustálých problému se sluchem v pravém uchu. Jedná se o ušní šelest tinnitus. Na ORL byla zjištěna ztráta sluchu pravého ucha o 35db. Dle lékařky se jedná o otosklerózu a tato léčba je dlouhodobá s velkou pravděpodobností neléčitelná. Dále jsem byl upozorněn, abych počítal s tím, že do 10 let mohu ztratit v tomto uchu sluch úplně. Po celou dobu užívám léky, ale můj zdravotní stav je stále stejný, ba naopak se o trochu zhoršil. Proběhlo několik vyšetření audia, HRCT, CT a neurologie. Také mi bylo doporučeno řešení extrakce 8 zubu, který mě byl odstraněn a opět bezvýsledně. Tato nemoc mi dělá velké problémy se soustředit, večer nemohu spát jelikož mi v ucho stále hlasitě hučí a píská. Pracuji ve státní sféře a můj závodní lékař mě nechce pustit do práce, požaduje mou pracovní neschopnost celý rok tj. do 27. 6. 2010 a pak, že se uvidí. Buď mi prodlouží neschopnost, nebo mě pošle na posudkovou k přiznání invalidního důchodu. Dále mi bylo ze strany závodního lékaře navrhnuto, že mě pustí do práce, ale jen s nějakým pracovním omezením, s jakým mi neoznámil. Moje nemoc není a možná, že nebude nikdy vyléčena, jak mi bylo sděleno více lékaři. Prosím poraďte mi, co mám v takovém případě dělat. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

o ukončení pracovní neschopnosti rozhodne ošetřující lékař v případě, kdy nazná, že u pacienta došlo k uzdravení nebo se jeho zdravotní stav zlepšil natolik, že je  schopen vykonávat svou práci. Zákon nestanoví, že by měl lékař ukončit pracovní neschopnost na žádost, ale obecně platí, že každý je zodpovědný za své zdraví. Pokud se tedy domníváte, že Váš zdravotní stav Vám umožní pracovat, požádejte svého lékaře o ukončení pracovní neschopnosti. Záleží tedy na Vás, jak se rozhodnete.

V případě, že Vám Váš zdravotní stav nedovoluje pracovat na dosavadní pracovní pozici, je Váš zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou, vhodnější práci, a to na základě posouzení zařízení pracovně lékařské (závodní) péče. Pokud však takové pracovní místo zaměstnavatel nemá, je to důvod pro rozvázání pracovního poměru.

Už nyní, před ukončením pracovní neschopnosti, můžete požádat o přiznání invalidního důchodu. Vzhledem k délce řízení o přiznání důchodu by to bylo vhodné především proto, abyste se vyhnul případným nepříjemnostem, když by Vám lékař ukončil pracovní neschopnost a zároveň byste se nemohl vrátit do práce.

Omlouváme se Vám za pozdní zodpovězení dotazu, věříme, že jste svou situaci mezitím alespoň částečně vyřešil.

Vaše Férová nemocnice

9.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS