Práce při invalidním důchodu

Dobrý den, po půl roce mi byl navrácen částečný invalidní důchod. Mezitím jsem si ale našla novou práci, která mi plně vyhovuje – hlavně mému zdravotnímu stavu. Práci mám ale na plný úvazek (8 hodin denně). Potřebovala bych vědět, jestli když mi byl opět přiznán invalidní důchod 1. stupně, můžu i nadále pracovat 8 hodin denně. Mám diabetes 1. typu. Děkuji za odpověď.

zákon o důchodovém pojištění rozlišuje tři stupně invalidity:
-    invalidita prvního stupně – pracovní schopnost poklesla nejméně o 35 %, nejvíce o 49 %,
-    invalidita druhého stupně – pracovní schopnost poklesla nejméně o 50 %, nejvíce o 69 %,
-    invalidita třetího stupně – pracovní schopnost poklesla nejméně o 70 %.

Z toho tedy vyplývá, že zpravidla zůstává určitá zbytková schopnost výdělečné činnosti. Pracovní možnosti příjemců invalidních důchodů nejsou právními předpisy nijak omezeny. Zákon nestanoví ani omezení ohledně typu a délky pracovně-právního vztahu. Nezáleží tedy na tom, zda pracuje v pracovním poměru 8 hodin denně.

Ačkoli zákon nezakazuje invalidním důchodcům pracovat nebo vykonávat jinou výdělečnou činnost, je nutné Vás upozornit na riziko, že při pracovním nasazení mohou posudkoví lékaři Váš zdravotní stav přehodnotit. Mohou dospět k názoru, že Váš zdravotní stav je již lepší, a  snížit Vám tak procentní ohodnocení invalidity.

5.11.2010