Požadavek na propustku během dovolené

Dobrý den, v dubnu jsem podstoupila zákrok, který nebyl nějak závažný a protože jsem nechtěla jít marodit požádala jsem v práci o dovolenou. Vyhověli mi, ale teď po mě chtějí propustku, alespoň za jeden den. Může mi lékař napsat propustku po měsíci?

z Vašeho dotazu nám není zřejmé, co myslíte pod pojmem propustka. Vzhledem k tomu že jste byl  na dovolené, tak Vám nárok na dávku v  dočasné pracovní neschopnost nevznikl. Lékař Vám z tohoto důvodu nemůže dát potvrzení o pracovní neschopnosti a navíc vzhledem k času, který již uplynul by pravděpodobně zpětné vydání již nebylo možné. Nechápeme rovněž, proč by po Vás měl zaměstnavatel požadovat nějaké potvrzení od lékaře, když jste byl na dovolené. Zaměstnavatel nemá nárok  na požadování nějakého takového potvrzení v této situaci.

Vy jako pacient máte právo po lékaři požadovat lékařskou zprávu o Vašem ošetření nebo zákroku, ze které by mělo být patrno, co Vám a kdy Vám bylo provedeno. Zaměstnavatel však nemá právo požadovat po Vás takovouto zprávu. Zaměstnavatel nemá právo znát Váš zdravotní stav v takovémto rozsahu. Mohlo by dojít k zásahu do Vašeho základního práva na soukromí. Záleží jen na Vás, zda zaměstnavateli zprávu předložíte. Je však jisté, že ji po Vás nemůže vyžadovat. Pokud byste se nakonec  přeci jen rozhodla předložit zaměstnavateli tuto zprávu, tak bychom Vám doporučovali začernit citlivá data v této zprávě zejména konkrétní diagnózu, vaše předešlé diagnózy a podobné informace vypovídající o Vašem zdravotním stavu.

Více bychom Vám mohli poradit, pokud byste Váš dotaz blíže specifikovala. Hlavně kdybyste blíže specifikovala, co myslíte pod pojmem propustka.

11.5.2010