Postup při špatné diagnóze lékaře

Dobrý den, můj dotaz bude asi delší a složitější a já se budu snažit ho popsat tak, aby byl srozumitelný a moc prosím o pomoc. Jde o moji maminku, 58let, která cca před dvěma roky začala chodit na obvodní polikliniku s občasnými a velkými bolestmi třísla, tam ji pan doktor "léčil" obstřiky kyčle a páteře. Tak to trvalo zhruba půl roku. Poté už bolesti byly tak velké, přecházely do kolene a bylo nutné několikrát volat sanitku, která ji odvezla do FN na neurologii a tam začal ten samý kolotoč jako na poliklinice, léčba páteře, kapačky na bolesti, obstřiky apod. Stále si moc stěžovala na tříslo!! Po nějaké době ji odeslali na neurochirurgii FN s tím, že je potřeba operace páteře a tam pár dní ležela a nakonec ji jistý pan doktor vyšetřil a poslal v takovém stavu domů a řekl doslovně, že je PSYCHICKY NARUŠENÁ a ať si zajde k psychologovi, že bolesti neodpovídají diagnóze. Takže se opět rozjel ten samý kolotoč, domů, obrovské bolesti, sanitka, kapačky, domů,....To už měla bolesti od třísla přes koleno až do kotníku, noha otékala jako "konev" a stále to samé, dalšího cca půl roku. Koncem loňského srpna ji opět odvezla sanitka v bolestech a na ambulanci si mimo jiné stěžovala na bolest na hrudi, bušení srdce, několik dní trvající, poté ji byl naměřen krevní tlak 180/100. Přesto všechno jí po vykapané a nezabírající kapačce poslali domů a napsali, že je ve stabilizovaném stavu. Po pár dnech přišla zástava a jen díky laické resuscitaci přežila, ale vůbec jsme nevěděli, zda nebude postižený mozek atd. Teď má kardiostimulátor, bez něj by prý nemohla žít. Vše "dobře" dopadlo, šla domů a kolotoč opět začal. Před vánoci už to nebylo k vydržení, nespala, jen plakala, hubla a hrozně moc po tom všem a díky bolestem trpěla. Zavolali jsme opět sanitku, odvezli opět na neurologii a to samé. Jen s tím rozdílem, že "díky" zavádění katétru TŘÍSLEM na ARU, ji v tom nešťastném třísle vylezly viditelné a velké boule. To už jsme všichni tušili oč jde. Takže teprve teď se rozjela ta správná vyšetření a prohlížení. Diagnóza? Pro všechny ta nejkrutější-zhoubný nádor a již tak pozdě objevený, že metastázy zasáhly játra, ledviny i kosti!! Prognózy? Maximálně život maminky můžeme prý počítat na měsíce a žádné naděje již nejsou. A to nelze pominout neskutečně arogantní chování některých lékařů, řidičů sanitky, kdy takto nemocnému člověku nepomůžou při vystupování a on jim vypadne a další kruté bolesti,...Stížnost řediteli jsem již napsala, ale podle něj nikdo nic neudělal, nezanedbal a vše je vlastně v pořádku. Prosím Vás moc o radu a pomoc jak dál postupovat. Nechci to nechat jen tak, i když vím, že to mamince zdraví nevrátí. Děkuji!!

velice litujeme zdravotního stavu Vaší matky, bohužel jako právníci nedokážeme Váš dotaz posoudit z lékařského hlediska (Liga lidských práv poskytuje v rámci projektu Férová nemocnice právní poradenství pacientům).

Pokud jste přesvědčena, že ze strany lékařů došlo k pochybení, máte možnost podat stížnost nejen řediteli nemocnice, ale také například České lékařské komoře a to nejpozději do 1 roku a zřizovateli zdravotnického zařízení, kterým je v případě fakultní nemocnice Ministerstvo zdravotnictví. Tyto případné stížnosti a jejich následné prošetřování by měli zajistit nezávislé posouzení případu Vaší matky odbornými lékaři. Vzory stížností přikládáme zde.

Je možné také postupovat soudní cestou, v takovém případě doporučujeme využít služeb advokáta, který se zabývá medicínský právem a případně  Vaše stížnosti zkonzultovat se soudním znalcem, nebo nezávislým lékařem, který na základě zdravotní dokumentace Vaší matky posoudí, zda mohlo dojít pochybení ze strany nemocnice.

19.4.2010