Porodné při předčasném porodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na porodné, když jsem musela těhotenství ukončit porodem v 23 týdnu těhotenství z důvodu genetické indikace. A jak postupovat pokud mám na porodné nárok. Děkuji za odpověď.

nárok na porodné má žena, která porodila dítě, a to i mrtvé. Za narození živého dítěte se ale považuje úplné vypuzení nebo vynětí z těla matčina, pokud dítě projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost 500 g a vyšší, nebo má sice hmotnost nižší než 500 g, ale přežije 24 hodin po porodu.

Za narození mrtvého dítěte se považuje úplné vypuzení nebo vynětí z těla matčina, jestliže plod neprojevuje ani jednu ze známek života a má porodní hmotnost 1000 g a vyšší.

Pokud tedy Vaše dítě splňovalo jednu z těchto podmínek, můžete si do 1 roku od porodu zažádat o porodné.

O porodné je nutné požádat pomocí příslušného formuláře, který je k dispozici buď na úřadu práce nebo v elektronické podobě zde. Tento formulář se podává na příslušném úřadu práce.

Další informace o porodném můžete najít například zde.

5.8.2010