Pobyt před domem mimo povolené vycházky

Jsem na nemocenské s pohybovým ustrojím. Vycházky mám v době 10-12 a 14-16 hod. Pokud sedím před domem a vidím, kdo do domu jde, můžu tam sedět mimo dobu určenou na vycházku? Děkuji

prcek

dle zákona o nemocenském pojištění je pojištěnec v režimu dočasné pracovní neschopnosti povinen zdržovat se mimo dobu vymezenou pro vycházky v místě nahlášeného bydliště.

Česká správa sociálního zabezpečení poskytla tento výklad:

Místem nahlášeného bydliště je zpravidla myšlen buď byt dotyčné osoby, nebo, bydlí-li v rodinném domě, tento dům či pozemek kolem něj. Není již však možné pobývat např. na veřejném prostranství před činžovním domem apod. Záleží tedy na tom, o jaký dům se ve vašem případě jedná. Pokud jde ale o dům činžovní, musíte se v době mimo vám povolené vycházky zdržovat přímo ve vašem bytě.

Takový výklad však může být lehce diskriminační vůči obyvatelům činžovních domů, kteří nesmějí být na předzahrádce, přitom u obyvatel rodinných domků by to nevadilo. Pokud byste seděl na lavičce před domem, bylo by vhodné si dát na zvonek od bytu vzkaz, kde se nacházíte.

9.9.2011