PN v ochranné lhůtě

Dobrý den, nenašla jsem, proto se ptám, zda PN vystavená v ochranné lhůtě je půlroční a zda se od tohoto odečítají dny předcházející PN (prosinec 12 dnů)? PN mám vystavenou od 6. 1. 2010 na ÚP zaregistrována od 5.1.2010. Odborný lékař nadále trvá na PN. Pokud tomu tak je, existuje tzv. výjimka ze zákona? Nebo musím pokračovat na ÚP - s pobíráním podpory v nezaměstnanosti, do doby než mi bude (možná) přiznán ID, ke kterému se lékař přiklání?

ochranná lhůta trvá 7 kalendářních dnů od zániku pojištění. I když vznikne pracovní neschopnost v době ochranné lhůty, podpůrčí doba trvá 365 dní a začíná 15. dnem trvání pracovní neschopnosti.

Do podpůrčí doby se započítávají i doby předchozích pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti. Takže prosincová pracovní neschopnost se Vám do podpůrčí doby započítá.

Po 180 dnech pracovní neschopnosti by Vás lékař měl opět vyšetřit a v případě, že je Váš stav stabilizovaný, tak by měl rozhodnout o ukončení pracovní neschopnosti.

Avšak během doby, po kterou budete pobírat dávky nemocenského pojištění, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dávky Vám budou pozastaveny a nárok na ně Vám vznikne až po ukončení pracovní neschopnosti.

Po vyčerpání podpůrčí doby může OSSZ na žádost pojištěnce prodloužit poskytování nemocenského. Nejdéle však o 350 dní, pokud se dá očekávat, že pojištěnec do této doby nabude pracovní schopnost. Na tutomožnost se však nedá spoléhat. V případě, že OSSZ neprodlouží podpůrčí dobu, můžete se pokusit o přiznání invalidního důchodu.

28.5.2010