Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

PN a ID

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu, jak mám postupovat dál. 6. 10. 2009 jsem byla na operaci kyčelního kloubu, operace dopadla dobře, ale měla jsem komplikovanou paresu peroneu dx. Byla jsem i v lázních, ale noha stále bolela a bolí. Stále chodím na rehabilitace. Ve zprávě lékaře mám napsáno, že trvá chronická entezopatie s aktivitou trochanteru P kyčle. Protože mi bude končit PN, byla jsem si zažádat o ID, ale posudkový lékař mi napsal, že se nejedná o invaliditu a z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu mi poklesla pracovní schopnost pouze o 15%. Pracuji v mateřské škole, kde jsme téměř celý čas na nohách, a já bez bolestí nevyjdu schody, nemohu běhat ani cvičit s dětmi. Lékaři mi říkají, že potřebuji čas na doléčení, ale kde ho mám vzít. Poraďte, jaké mám ještě možnosti. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podpůrčí doba u nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů (s možností prodloužení o dalších 350 kalendářních dnů) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Z vašeho dotazu usuzuji, že jste 380 dnů podpůrčí doby vyčerpala, nicméně můžete příslušnou správu sociálního zabezpečení požádat o prodloužení výplaty nemocenského. O tomto prodloužení rozhoduje lékař příslušné správy sociálního zabezpečení, přičemž prodloužení výplaty nemocenského může být přiznáno i opakovaně, a to vždy na dobu nejdéle tři měsíce, v souhrnu však maximálně 350 kalendářních dnů.

Na závěr ještě dodáváme, že i v případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení Vaší žádosti o prodloužení výplaty nemocenského nevyhoví, můžete zůstat v dočasné pracovní neschopnosti, jen již nebudete tyto dávky pobírat. Jinak řečeno dočasná pracovní neschopnost není nutně vázána na výplatu dávek nemocenského, v dočasné pracovní neschopnosti můžete být i tehdy, když Vám nárok na výplatu dávek nevznikne.

Pokud se týká žádosti o přiznání invalidního důchodu, můžete proti rozhodnutí posudkové komise podat písemné námitky. Tyto písemné námitky můžete podat do 30 dnů ode dne, kdy Vám toto rozhodnutí bylo doručeno. Podáváte je přímo u orgánu, který rozhodnutí vydal (Česká správa sociálního zabezpečení, nebo kterákoli Okresní/Městská správa sociálního zabezpečení).

V námitce musí být uvedeno, kdo ji činí (Vaše jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu), které věci se týká (číslo jednací, konkrétní označení rozhodnutí) a co se navrhuje (zrušení daného rozhodnutí). Dále označení, kterému orgánu je určena (Česká správa sociálního zabezpečení) a Váš podpis. Námitka musí také obsahovat v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí (zde je potřeba vycházet z konkrétního lékařského posudku a uvést důvody, pro které považujete posudkový závěr lékaře MSSZ za nesprávný – zhoršení zdravotního stavu a v čem je toto zhoršení spatřováno, důležité je také vše podložit kopií zdravotních zpráv) a v jakém rozsahu je rozhodnutí napadáno.

Po podání námitek můžete přezkum rozhodnutí posudkové komise vymáhat i soudní cestou, více informací naleznete např. zde (bod 19).

Vaše Férová nemocnice

12.9.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS